Smír v Súdánu? Opozice je ochotná přerušit protesty a jednat o vládě

Súdánská opoziční aliance souhlasí s přerušením protestní občanské neposlušnosti včetně stávky a je ochotná pokračovat v rozhovorech s armádou o vytvoření přechodné vlády. Podle tiskových agentur o tom dnes informoval Mahmúd Dirir, zástupce etiopského premiéra Abiye Ahmeda, který se snaží v súdánském konfliktu sehrát úlohu zprostředkovatele.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Aliance pro svobodu a změnu přistoupila na ukončení hnutí občanské neposlušnosti od dnešního dne," sdělil podle agentury AFP zástupce předsedy etiopské vlády. Dodal, že obě strany souhlasily s brzkým pokračováním jednání. Ahmed minulý týden v pátek v Chartúmu jednal jak se zástupci vládnoucí vojenské rady, tak se zástupci protestujících.

Dirir podle agentury Reuters také řekl, že vládnoucí súdánská vojenská rada souhlasila i s propuštěním politických vězňů v zájmu vytvoření ovzduší důvěry.

Rozhovory mezi prozatímní vojenskou vládou a aliancí protestujících a opozičních skupin ztroskotaly po násilném zásahu bezpečnostních složek 3. června proti demonstraci před budovou ministerstva obrany v Chartúmu. Zemřely při tom desítky lidí, podle opozice bylo obětí více než 100.

Protestující demonstrovali před budovou ministerstva obrany už od začátku dubna a požadovali odstoupení tehdejšího prezidenta Umara Bašíra, který zemi vládl 30 let. Bašíra donutila k odstoupení 11. dubna armáda, která se dočasně ujala vedení země. Vojáci se s protestujícími dohodli na přechodném období, jež má vést k volbám. Aliance opozičních skupin ale žádá rychlý přechod k civilní vládě.

Válečné zločiny neberou konce

Súdánské bezpečnostní síly pokračují v páchání válečných zločinů a v porušování lidských práv v oblasti Dárfúru. Podle agentury AP na to dnes upozornila organizace zabývající se ochranou lidských práv Amnesty International (AI).

Nepravosti páchané súdánskými polovojenskými oddíly, Jednotkami rychlé podpory (RSF), v Dárfúru zahrnují ničení celých vesnic, vraždění i sexuální násilí, uvedla organizace. Svá tvrzení opírá o "nové znepokojivé důkazy, včetně záběrů ze satelitů".

RSF vznikly z bývalých nechvalně známých arabských milic Džandžauí, které na začátku tisíciletí mobilizoval bývalý prezident Umar Bašír během konfliktu v Dárfúru. Tyto milice byly obviňovány ze zločinů proti lidskosti a Bašír, který je nyní vězněn v Chartúmu, byl obžalován ze spáchání genocidy.

Velitel Jednotek rychlé podpory generál Muhammad Hamdan Dagalo je nyní zástupcem šéfa vojenské rady, která v zemi přechodně vládne. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci se stále valí na Evropu, u Libye zastaven člun plný Afričanů

16.06.2019 21:19 Libyjská pobřežní stráž dnes na facebooku oznámila zachránění dalších 91 migrantů z různých…

Vlna teroru zasáhla Keňu a Somálsko. Únosy, bombové útoky, 18 mrtvých

15.06.2019 17:58 Nejméně deset keňských policistů dnes zahynulo, když jejich auto najelo u somálské hranice na…

Pytláci mají utrum? V mosambické rezervaci Niassa se stalo cosi mimořádného

15.06.2019 13:24 V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za…

Svět děsí nová epidemie eboly. WHO je v pohotovosti

14.06.2019 21:04 Ebola, která od loňska zabila v Kongu 1400 lidí a nedávno se objevila i v sousední Ugandě, zatím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama