Zimbabwe chce prolomit zákaz obchodu se slonovinou, mohla by získat 300 milionů dolarů

Zimbabwe bude usilovat o to, aby mohlo prodat zásoby slonoviny, které nashromáždilo za poslední desetiletí. S odkazem na sdělení zimbabwské vlády o tom informovala agentura AFP. Podle některých odhadů by zásoby mohly vynést až 300 milionů dolarů (téměř 6,8 miliard korun), které země zmítaná ekonomickou krizí chce použít na údržbu národních parků. Obchod se sloními kly však zakazuje Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), a to zejména kvůli ochraně chobotnatců před pytláky.

Přidejte svůj názor

Sloni, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jsme toho názoru, že by nám mělo být umožněno (slonovinu) prodávat, podali jsme proto k CITES společnou žádost," uvedl Tinashe Farawo, mluvčí zimbabwské správy národních parků.

Zimbabwe spolu s Botswanou, Namibií a Zambií, tedy zeměmi, kde žije převážná část afrických slonů, požadují, aby se za určitých podmínek se sloními kly obchodovat dalo, zejména v případě sportovního (trofejního) lovu.

"Obyvatelstvo, jež žije v blízkosti rezervací, musí mít možnost z přítomnosti slonů těžit díky prodeji jejich slonoviny," řekl Farawo. Lidé žijící u národních parků prý s chobotnatci často přicházejí do konfliktu a zvířata jim také způsobují značné materiální škody. "CITES by měl regulovat obchod s ohroženými druhy, ale když žádný obchod neexistuje, neslouží už (CITES) ničemu," podotkl.

Pohrozil také, že pokud jim CITES obchodování neumožní, přestanou se v jeho rámci účastnit diskusí o ochraně slonů.

zdroj: YouTube

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) se za posledních deset let snížil počet slonů v Africe o 110.000 kusů, momentálně jich tam žije asi 415.000. Asi 40.000 slonů ročně zabijí pytláci.

V Zimbabwe žije kolem 84.000 slonů, podle nedávného vyjádření ministryně turismu se však vláda dokáže postarat pouze o 55.000 zvířat. Země pravidelně prodává slony do Číny, z výtěžku financuje provoz národních parků.

Zimbabwe se potýká s ekonomickou krizí, inflace nedávno dosáhla desetiletého maxima. Zemi rovněž sužují rozsáhlé výpadky proudu, které by mohly ohrozit i výnosný těžařský průmysl, který je pro místní ekonomiku zásadní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS se šíří do Afriky. Tamní jednotky zabily desítky bojovníků

23.06.2019 12:51 Západoafrické jednotky zabily v regionu Čadského jezera 42 údajných bojovníků Islámského státu. Je…

Pokus o převrat v Etiopii nevyšel, zastřelili náčelníka generálního štábu

23.06.2019 10:37 Při sobotním etiopském pokusu o převrat byl zavražděn náčelník generálního štábu Seare Mekonnen a…

Přes 500 supů uhynulo v Botswaně. Příčina bizarní, ochránci zvířat jsou…

21.06.2019 16:20 Na severovýchodě Botswany se otrávilo 537 vzácných supů a dva orli okroví. Někteří z uhynulých…

USA, Francie a Niger zakročili proti Islámskému státu, výsledkem je 18…

20.06.2019 19:46 Při společné operaci nigerských, francouzských a amerických ozbrojených sil bylo zabito 18…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama