Před nejvyšším soudem stanul kvůli korupci alžírský expremiér

Bývalý alžírský premiér Ahmad Ujahjá dnes vypovídal před nejvyšším soudem, který je zapojen do vyšetřování korupce ve vedení země. Státní televize oznámila, že po výslechu soud rozhodl umístit šestašedesátiletého expremiéra do vazby. Je vyšetřován mimo jiné kvůli zvýhodňování určitých lidí. Ujahjá odstoupil v březnu kvůli bouřlivým protivládním protestům, které se v Alžírsku konají od února.

Přidejte svůj názor

Alžírsko
doporučujeme

Rezignoval kvůli nim v dubnu i bývalý prezident Abdal Azíz Buteflika. Největší slovo má teď v zemi armáda, jejíž velitel Ahmad Káis Sálah vyzval justici, aby objasnila případy všech, kdo jsou obviňováni z korupce.

Alžírská televize oznámila, že Ujahjá bude ve vazbě ve věznici Al-Harráš na předměstí Alžíru. Stal se tak nejvyšším z bývalých politiků, kteří jsou za mřížemi. Dnešní rozhodnutí soudu před věznicí bouřlivě slavily stovky lidí.

Kromě bývalého premiéra dnes nejvyšší soud vyslechl také exministra veřejných prací Abdal Ghaního Zaalána a rovněž on skončil ve vazbě.

Podle alžírských sdělovacích prostředků je Ujahjá vyšetřován v kauzách, jež se týkají také podnikatelů Alího Haddáda a Mahíaddína Tahkúta. První z nich patří k nejbohatším Alžířanům a stojí v čele stavební firmy ETRHB. Druhý vede továrnu na montování automobilů. Oba jsou ve vazbě, Tahkút v ní skončil i se třemi svými příbuznými.

Před soudem v Alžíru v květnu stanuli bývalí vysocí politici i ministři. Byl mezi nimi Ujahjá i další někdejší premiér Abdal Malik Sallál a osm ministrů. Vojenský soudce uvalil vazbu na Buteflikova mladšího bratra Saída a dva bývalé velitele rozvědky kvůli podezření ze spiknutí proti státu. Alžírská prokuratura v úterý oznámila, že svazky 11 z nich předá nejvyššímu soudu. Na své procesy čeká několik prominentních podnikatelů z Buteflikova okolí.

Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují odstoupení všech lidí spojených s minulým režimem, tedy i prozatímního prezidenta Abdal Kádira bin Sálaha a předsedy vlády Núreddína Bedúího. V červenci se měly konat prezidentské volby, ale kvůli nedostatku kandidátů byl termín konání odložen na neurčito.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africe podle WHO v boji s virem pomohla i zkušenost s epidemiemi

25.05.2020 19:57 Afrika se během pandemie vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti…

400 migrantů zachráněno u Libye, další se vylodili na italských ostrovech

25.05.2020 17:14 Libyjská pobřežní stráž zadržela ve Středozemním moři za uplynulé dva dny 400 migrantů, kteří…

Nejhlubší důl světa byl uzavřen, nakazilo se 164 pracovníků

24.05.2020 21:26 Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření…

Afrika už eviduje přes 100 tisíc případů covid-19 a 3100 obětí

22.05.2020 17:47 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe překonal 100.000. Na kontinentu, kde žije 1,3…

Související:

Právě se děje

Další zprávy