Před nejvyšším soudem stanul kvůli korupci alžírský expremiér

Bývalý alžírský premiér Ahmad Ujahjá dnes vypovídal před nejvyšším soudem, který je zapojen do vyšetřování korupce ve vedení země. Státní televize oznámila, že po výslechu soud rozhodl umístit šestašedesátiletého expremiéra do vazby. Je vyšetřován mimo jiné kvůli zvýhodňování určitých lidí. Ujahjá odstoupil v březnu kvůli bouřlivým protivládním protestům, které se v Alžírsku konají od února.

Přidejte svůj názor

Alžírsko
doporučujeme

Rezignoval kvůli nim v dubnu i bývalý prezident Abdal Azíz Buteflika. Největší slovo má teď v zemi armáda, jejíž velitel Ahmad Káis Sálah vyzval justici, aby objasnila případy všech, kdo jsou obviňováni z korupce.

Alžírská televize oznámila, že Ujahjá bude ve vazbě ve věznici Al-Harráš na předměstí Alžíru. Stal se tak nejvyšším z bývalých politiků, kteří jsou za mřížemi. Dnešní rozhodnutí soudu před věznicí bouřlivě slavily stovky lidí.

Kromě bývalého premiéra dnes nejvyšší soud vyslechl také exministra veřejných prací Abdal Ghaního Zaalána a rovněž on skončil ve vazbě.

Podle alžírských sdělovacích prostředků je Ujahjá vyšetřován v kauzách, jež se týkají také podnikatelů Alího Haddáda a Mahíaddína Tahkúta. První z nich patří k nejbohatším Alžířanům a stojí v čele stavební firmy ETRHB. Druhý vede továrnu na montování automobilů. Oba jsou ve vazbě, Tahkút v ní skončil i se třemi svými příbuznými.

Před soudem v Alžíru v květnu stanuli bývalí vysocí politici i ministři. Byl mezi nimi Ujahjá i další někdejší premiér Abdal Malik Sallál a osm ministrů. Vojenský soudce uvalil vazbu na Buteflikova mladšího bratra Saída a dva bývalé velitele rozvědky kvůli podezření ze spiknutí proti státu. Alžírská prokuratura v úterý oznámila, že svazky 11 z nich předá nejvyššímu soudu. Na své procesy čeká několik prominentních podnikatelů z Buteflikova okolí.

Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují odstoupení všech lidí spojených s minulým režimem, tedy i prozatímního prezidenta Abdal Kádira bin Sálaha a předsedy vlády Núreddína Bedúího. V červenci se měly konat prezidentské volby, ale kvůli nedostatku kandidátů byl termín konání odložen na neurčito.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egyptský exprezident Mursí zemřel v soudní síni

17.06.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí dnes zemřel, bylo mu 67 let. Oznámila to egyptská státní…

Kdo zachraňuje uprchlíky na moři? Situace se změnila, toto byste patrně…

17.06.2019 10:39 Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 uprchlíky, zavolal pomoc…

Uprchlíci se stále valí na Evropu, u Libye zastaven člun plný Afričanů

16.06.2019 21:19 Libyjská pobřežní stráž dnes na facebooku oznámila zachránění dalších 91 migrantů z různých…

Vlna teroru zasáhla Keňu a Somálsko. Únosy, bombové útoky, 18 mrtvých

15.06.2019 17:58 Nejméně deset keňských policistů dnes zahynulo, když jejich auto najelo u somálské hranice na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama