Svět děsí nová epidemie eboly. WHO je v pohotovosti

Ebola, která od loňska zabila v Kongu 1400 lidí a nedávno se objevila i v sousední Ugandě, zatím není globální hrozbou. Na dnešní mimořádné schůzce o tom rozhodli experti Světové zdravotnické organizace (WHO). Shodli se, že jde o mimořádnou situaci, jež vyvolává obavy.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Expertní skupina WHO se kvůli současné epidemii eboly sešla už potřetí, aby posoudila rozsah nebezpečí. Podle některých odborníků už před delší dobou nastala situace, kdy mělo být vyhlášeno mezinárodní nebezpečí.

Doktor Preben Aavitsland po dnešní schůzce řekl, že v současnosti ebola vyvolává mimořádnou situaci v Kongu a že ještě nejsou podmínky pro vyhlášení globální pohotovosti.

Epidemie se v Kongu šíří od loňského srpna. Nakazilo se jí přes 2000 lidí a více než 1400 jich zemřelo. Jde o druhou nejvážnější epidemii od roku 2014, kdy v západní Africe tato nemoc zabila 11.300 lidí.

Obavy se zvýšily, když tento týden zaznamenali případy nákazy a dvě úmrtí v sousední Ugandě. Šlo o členy rodiny, která přišla z Konga.

WHO dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby zvýšilo příspěvky pro boj s ebolou. Země, které mohou být ohroženy, se mají podle organizace lépe připravit na zjištění nových případů zavlečených odjinud.

WHO ocenila postup Ugandy, která okamžitě po zjištění nákazy sestavila seznam 98 lidí, s nimiž mohli postižení být v kontaktu a být vystaveni viru. Mezi vysoce rizikové pak bylo zařazeno deset lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 17:11 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Tunisko pustilo na souš desítky uprchlíků, na lodi u pobřeží strávili tři…

19.06.2019 14:29 Tunisko dnes povolilo skupině více než 70 uprchlíků vystoupit z egyptské lodi, která je zachránila…

Muži hromadně znásilnili dvě dívky. Rozzuřený dav vzal spravedlnost do…

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Rozzuřený dav vykastroval muže podezřelého ze znásilnění mladých dívek. Muž následkům zranění,…

Egyptský exprezident Mursí zemřel v soudní síni

17.06.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí dnes zemřel, bylo mu 67 let. Oznámila to egyptská státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama