Přes 500 supů uhynulo v Botswaně. Příčina bizarní, ochránci zvířat jsou zoufalí

Na severovýchodě Botswany se otrávilo 537 vzácných supů a dva orli okroví. Někteří z uhynulých jedinců patří ke kriticky ohroženým druhům. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na místní úřady. Botswanská vláda se domnívá, že za úhyn ptáků mohou pytláci, kteří podle ní otrávili těla tří zabitých slonů. Ochránci přírody incident považují za největší zdokumentovaný úhyn těchto ohrožených druhů.

Sloni, ilustrační fotografie
doporučujeme

Oblast se dekontaminuje a vzorky z místa, kde byli mrtví ptáci nalezeni, analyzují odborníci v laboratoři. Nejvíce uhynulo supů afrických, které Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí mezi kriticky ohrožené druhy stejně jako 17 uhynulých supů chocholatých a 28 supů kapucínů.

Ptáci se navíc otrávili v období, kdy se starají o potomstvo. Kerri Wolterová, zakladatelka nadace pro ochranu přírody VulPro, upozornila, že supi pohlavně dospívají pozdě a rozmnožují se málo, a tak bude mít ztráta pěti stovek těchto ptáků za jediný týden velký dopad.

Supi jsou jedni z nejdéle žijících ptáků, v přírodě dosahují věku až 30 let. Pohlavně zralí bývají v průměru ve věku pět až sedm let. Obecně mívají jednoho potomka za jeden či dva roky.

Postup, kdy afričtí pytláci mrtvá zvířata otráví, není nový. Téměř identický případ se odehrál na konci roku 2013 v Namibii. Kolem pěti stovek supů se zde otrávilo pesticidem, který pytláci vpravili do mršiny slona.

Supové kroužící kolem mrtvých jsou vidět z velké dálky a na aktivitu pytláků strhávají pozornost správců parků nebo policistů. Sup dokáže díky výbornému zraku mrtvé zvíře zaznamenat do 30 minut od jeho smrti. I těm nejzručnějším pytlákům přitom trvá 45 až 70 minut, než odříznou dva kly.

Když pomocí otrávené mršiny zabijí najednou stovky supů, mají jistotu, že až se příště v oblasti objeví, budou se potýkat s menším počtem těchto mrchožravých ptáků, napsal list The New York Times.

Botswana minulý týden vyvolala kontroverzi, když po pěti letech znovu povolila lov slonů. V zemi žije největší populace těchto chobotnatců na světě, která čítá 130.000 jedinců. Místní vláda rozhodnutí hájila tím, že narůstající populace slonů ničí úrodu a zvířata zabila už několik venkovanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama