Puč v Etiopii odvrácen. Armáda zabila vzpurného generála

Etiopské bezpečnostní složky dnes zabily generála Asamnewa Tsigeho, který podle vlády stál za sobotním pokusem o převrat. Několik dalších pučistů vojáci zatkli. S odkazem na vyjádření vládního mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Armáda Tsigeho pronásledovala od soboty, podezírala ho totiž, že zorganizoval dva separátní útoky, při kterých zemřelo celkem pět lidí, mezi nimi náčelník generálního štábu a předseda regionální vlády státu Amhara.

Přidejte svůj názor

Etiopie
doporučujeme

Armáda Tsigeho dostihla na okraji města Bahir Dar, ve kterém ozbrojené komando při sobotním útoku na zasedání amharské vlády zabilo jejího předsedu a jeho poradce a poranilo státního generálního prokurátora, který dnes ráno svým zraněním podlehl.

O několik hodin později v metropoli Addis Abebě zabil náčelníka generálního štábu Seare Mekonnena jeho bodyguard. Při útoku také zemřel armádní generál ve výslužbě. Podle vlády spolu útoky souvisely. Kvůli víkendovým událostem byl na dnešek v zemi vyhlášen státní smutek.

Z jakého důvodu pučisté o převrat usilovali není jasné. Tsige už byl v minulosti za podobný pokus uvězněn, při loňské amnestii se ale dostal na svobodu. Podle Reuters mohly být útoky reakcí na zprávy o tom, že se úřady chystají Tsigeho zadržet kvůli podněcování k etnickému násilí a snaze ustanovit milice. Generál asi před týdnem ve videu zveřejněném na facebooku vyzýval obyvatele Amhary, aby se vyzbrojili a připravili se bojovat s ostatními etnickými skupinami.

Etiopie je rozdělena na devět států, jejichž hranice byly navrženy tak, aby přibližně kopírovaly rozložení hlavních etnických skupin. Toto rozdělení, takzvaný etnický federalismus, je častou příčinou nepokojů. Amhara je domovem druhé největší etnické skupiny v zemi.

Etiopský premiér Abiy Ahmed se od svého loňského nástupu do úřadu snaží v této stomilionové zemi provádět demokratické reformy, propustil řadu politických vězňů, posílil svobodu slova a pronásleduje činitele obviněné z porušování lidských práv. Zasadil se také o podpis mírové smlouvy se sousední Eritreou, jež ukončila dlouhotrvající pohraniční válku. Doma si ale svými kroky podle agentury Reuters udělal premiér řadu vlivných nepřátel, zejména v armádě a ve zpravodajských službách.

Od jeho nástupu do funkce premiéra také v zemi narůstá míra etnického násilí. Podle OSN opustilo kvůli bojům své domovy nejméně 2,4 milionu lidí.

Loading...
Témata: Etiopie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ebola řádí naplno. Z epidemie v Kongu je celosvětová hrozba, varuje WHO

17.07.2019 21:51 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost…

Armáda a opozice v Súdánu podepsaly dohodu, problém dělá krutý generál…

17.07.2019 19:46 Aktualizováno Súdánská vojenská rada a koalice opozice a protestních skupin dnes po celonočním vyjednávání…

Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, letěli pro něj britští…

17.07.2019 18:10 Aktualizováno Libye vydala britským úřadům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v…

Islámský stát děsí Tunisko. Na videu vyzval k útokům v severoafrické zemi

17.07.2019 17:16 Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila video, ve kterém vyzývá k novým násilnostem v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama