Puč v Etiopii odvrácen. Armáda zabila vzpurného generála

Etiopské bezpečnostní složky dnes zabily generála Asamnewa Tsigeho, který podle vlády stál za sobotním pokusem o převrat. Několik dalších pučistů vojáci zatkli. S odkazem na vyjádření vládního mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Armáda Tsigeho pronásledovala od soboty, podezírala ho totiž, že zorganizoval dva separátní útoky, při kterých zemřelo celkem pět lidí, mezi nimi náčelník generálního štábu a předseda regionální vlády státu Amhara.

Etiopie
doporučujeme

Armáda Tsigeho dostihla na okraji města Bahir Dar, ve kterém ozbrojené komando při sobotním útoku na zasedání amharské vlády zabilo jejího předsedu a jeho poradce a poranilo státního generálního prokurátora, který dnes ráno svým zraněním podlehl.

O několik hodin později v metropoli Addis Abebě zabil náčelníka generálního štábu Seare Mekonnena jeho bodyguard. Při útoku také zemřel armádní generál ve výslužbě. Podle vlády spolu útoky souvisely. Kvůli víkendovým událostem byl na dnešek v zemi vyhlášen státní smutek.

Z jakého důvodu pučisté o převrat usilovali není jasné. Tsige už byl v minulosti za podobný pokus uvězněn, při loňské amnestii se ale dostal na svobodu. Podle Reuters mohly být útoky reakcí na zprávy o tom, že se úřady chystají Tsigeho zadržet kvůli podněcování k etnickému násilí a snaze ustanovit milice. Generál asi před týdnem ve videu zveřejněném na facebooku vyzýval obyvatele Amhary, aby se vyzbrojili a připravili se bojovat s ostatními etnickými skupinami.

Etiopie je rozdělena na devět států, jejichž hranice byly navrženy tak, aby přibližně kopírovaly rozložení hlavních etnických skupin. Toto rozdělení, takzvaný etnický federalismus, je častou příčinou nepokojů. Amhara je domovem druhé největší etnické skupiny v zemi.

Etiopský premiér Abiy Ahmed se od svého loňského nástupu do úřadu snaží v této stomilionové zemi provádět demokratické reformy, propustil řadu politických vězňů, posílil svobodu slova a pronásleduje činitele obviněné z porušování lidských práv. Zasadil se také o podpis mírové smlouvy se sousední Eritreou, jež ukončila dlouhotrvající pohraniční válku. Doma si ale svými kroky podle agentury Reuters udělal premiér řadu vlivných nepřátel, zejména v armádě a ve zpravodajských službách.

Od jeho nástupu do funkce premiéra také v zemi narůstá míra etnického násilí. Podle OSN opustilo kvůli bojům své domovy nejméně 2,4 milionu lidí.

Témata: Etiopie | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama