Vyvolá počasí třetí světovou? Experti vidí souvislost s uprchlíky

Klimatické změny ohrožují mír ve světě. K takovému závěru došla studie organizace Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), která varuje, že mírové mise OSN nejsou na výzvy, které změna klimatu přináší, dostatečně připraveny.

Přidejte svůj názor

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle SIPRI 8 z 10 zemí, které probíhají mírové mise, jsou země, které jsou zároveň nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Ty mohou vést k vypuknutí dalších vln násilí a tím ohrozit i desítky let budované pokusy přivést do země mír.

Např. v Somálsku válečné konflikty a v důsledku klimatických změn stále častěji se objevující sucho a záplavy vedly k vyhnání více než 2,6 miliónu lidí. V dubnu 2018 např. více než 695 000 lidí bylo ovlivněno záplavami, přičemž 215 000 osob bylo nuceno odejít z oblasti, kde žili. Dlouhodobé sucho přinutilo v letech 2016 a 2017 odejít 926 000 osob.

Tyto přírodní katastrofy mají výrazný dopad na mírové mise OSN a Africké unie. Zoufalí lidé se stávají ideálními rekruty teroristických skupin jako je Al-Šabáb. Následkem toho se v zemi zvyšuje úroveň násilí.

Příchod migrantů z venkovských oblastí, které jsou nejvíce postiženy suchem a záplavami, do měst, má též ten negativní efekt na mírové mise, že mění křehkou rovnováha moci a hrozí oslavit legitimitu současné vlády. Příchod příslušníků jiných etnik a kmenů snižuje moc u dosavadních pánů a zvyšuje riziko kmenových konfliktů.

Ve východní i západní Africe dochází ke konfliktům mezi pastevci a zemědělci kvůli ubývající  úrodné půdě. Takové spory mívají i velmi nebezpečnou sektářskou dimenzi – jedna skupina může náležet mezi křesťany, druhá k muslimům.

V Afghánistánu nedostatek vody a neschopnost a nemožnost vlády podporované mezinárodní koalicí situaci řešit, zvyšuje frustraci obyvatel, kteří se pak stávají náchylnější agresivní rétorice Tábilánu, či v tom ještě horším případě, Islámského státu.

Podle Floriana Krampeho, výzkumníka z SIPRI specializujícího se na klimatické změny a bezpečnost, nelze tyto bezpečností výzvy zvládnout vojenským řešením. Varuje, že mírové mise jsou na potřebné holistické přístupy, nutné vyřešení těchto výzev, zoufale nepřipravené.

„Musíme změnit způsob, jakým se v těchto stále složitějších souvislostech zabýváme budováním míru,“ řekl serveru Deutsche Welle. „Zejména pokud mírem máme na mysli něco víc než pouhou absenci násilí."

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konžský ministr zdravotnictví podal kvůli ebole demisi

22.07.2019 18:28 Konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga dnes odstoupil na protest proti rozhodnutí prezidentské…

Islamisté udeřili v Mogadišu: Mohutná exploze poničila několik budov, 17…

22.07.2019 16:35 Nejméně 17 mrtvých si dnes v somálské metropoli Mogadišu vyžádala exploze výbušniny nastražené v…

Prezident JAR oklamal parlament? Kontroverzní ombudsmanka vyvolala další…

22.07.2019 16:05 Aktualizováno Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa chce nechat soudně prošetřit zprávu ombudsmanky…

V Kamerunu zuří boje mezi "Francouzi" a "Angličany", smír vyjednává…

22.07.2019 13:33 Švýcarská vláda plní roli prostředníka při vyjednáváních mezi kamerunskou vládou a anglofonními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama