Libyjská pobřežní stráž tento týden zachránila téměř 400 migrantů

Libyjská pobřežní stráž zachránila tento týden při čtyřech operacích téměř 400 migrantů, kteří se ilegálně chtěli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Podle agentury AFP to dnes oznámilo námořnictvo této severoafrické země.

uprchlíci
doporučujeme

"Pobřežní stráž zachránila celkem 391 ilegálních migrantů... postupně v pondělí, v úterý a ve čtvrtek. Nacházeli se ve čtyřech nafukovacích člunech," citovala agentura ze zprávy, kterou zveřejnil mluvčí námořnictva generál Ajúb Kásim.

Generál upřesnil, že při první akci se podařilo v pondělí zachránit 117 běženců na otevřeném moři u Zlitenu a 45 dalších následující den u Chomsu. Obě města leží 140 respektive 120 kilometrů východně od Tripolisu. Při dalších dvou operacích ve čtvrtek pobřežní stráž pomohla z nesnází u Chomsu 97 a 132 migrantům.

Většina těchto běženců pochází podle Kásima z asijských a z afrických zemí, ale byli mezi nimi i dva Libyjci. Úřady je umístily do zadržovacích center v Chomsu, Zlitenu a Súk al-Chamísu.

Agentury OSN a humanitární organizace dávají pravidelně najevo nesouhlas s tím, aby migranti vyzvednutí na moři byli vraceni do Libye, kde jsou pak svévolně zadržováni nebo jsou vydáni napospas ozbrojeným skupinám.

Libye se od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zmítá v chaosu a násilí. Přesto zůstává důležitou tranzitní zemí pro běžence, kteří utíkají před konflikty a nestabilitou v jiných částech Afriky a na Blízkém východě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama