Džihádisté udeřili v Nigeru. Povraždili 18 vojáků, čtyři se pohřešují

Osmnáct vojáků přišlo o život a čtyři jsou pohřešováni po pondělním útoku džihádistů na armádní stanoviště na západě Nigeru poblíž hranic s Mali. S odkazem na dnešní vyjádření nigerského ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP. Útok se odehrál ve stejném regionu, kde letos v červnu nigerská armáda ve spolupráci s francouzskými a americkými vojáky zabila 18 příslušníků odnože teroristické organizace Islámský stát (IS) v oblasti Sahary.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Útok začal výbuchem dvou vozidel naložených výbušninami u vstupu do vojenského tábora, následně na stanoviště zaútočili ozbrojenci na motorkách. Při protiútoku nigerskou armádu podporovaly ze vzduchu francouzské a americké letouny, které podle ministerstva zahnaly útočníky za hranici do Mali. Vojáci podle úřadů oblast stále prohledávají.

V oblasti Tongo Tongo, kde džihádisté zaútočili, se v poslední době množí násilné střety mezi islamistickými ozbrojenci a bezpečnostními složkami. Místní odnož IS se přihlásila k útoku z loňského října, při kterém zemřeli čtyři američtí vojáci, i k přepadení z letošního května, kdy džihádisté zabili 28 nigerských vojáků. V reakci na tento poslední útok podnikla v červnu nigerská armáda s pomocí Američanů a Francouzů odvetné opatření, zabila 18 islamistů.

Spojené státy mají v zemi důležitou základnu bezpilotních letounů u města Agadez v centrální části země, Francie má v zemi leteckou základnu u hlavního města Niamey, ze které operují její stíhačky a bezpilotní letouny. V rámci francouzské protidžihádistické operace Barkhane mají Francouzi také základnu u města Madama na severu země.

V nigerské metropoli Niamey ve čtvrtek začíná summit Africké unie, kterého se má zúčastnit na padesát hlav států. Úřady proto zvýšily již tak silnou přítomnost vojáků v hlavním městě, pořádání vrcholného setkání totiž považují za důležité pro obraz země u zahraničních partnerů, píše AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zpomalit šíření viru

26.03.2020 20:06 Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zbrzdit šíření koronaviru, čas na zavedení nutných kroků…

V Africe je přes 2400 případů koronaviru. Kongo izoluje metropoli, JAR…

25.03.2020 16:50 Aktualizováno První případy koronaviru na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau. Afrických zemí, které…

Súdánský ministr obrany zemřel při mírových jednáních

25.03.2020 14:04 Súdánský ministr obrany generál Džamál Addín Umar dnes zemřel v hlavním městě sousedního Jižní…

Povstalci z Boko Haram zabili téměř 100 vojáků v Čadu

25.03.2020 07:43 Nejméně 92 čadských vojáků přišlo o život při útoku islamistů z radikálního uskupení Boko Haram,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama