V Mali tři roky tajně věznili slovenské turisty? Policie řeší záhadný případ

Dva slovenští občané se v uplynulých dnech obrátili na slovenské velvyslanectví v Mali. Tvrdí, že byli tři roky zadržování v Mali místními bezpečnostními složkami. Zprávu přinesl slovenský deník SME.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Muži měli být v africké zemi jako turisté. Deník tvrdí, že jejich případy spolu zřejmě nesouvisí. Proč byli zadržováni, není jasné.

SME, který zná jména obou mužů, poukazuje též na to, že ačkoliv byli údajně roky nezvěstní, nejsou evidováni v slovenské policejní databázi. Ta přitom zahrnuje i lidi, po kterých bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Muži měli v posledních dnech po propuštění malijskými úřady kontaktovat slovenské velvyslanectví v Nigérii. Ředitel tiskového odboru rezortu diplomacie, Juraj Tomaga, potvrdil, velvyslanectví poskytlo jednomu muži konzulární asistenci.

Druhý muž měl velvyslanectví kontaktovat přes místní zprostředkovatelku poslední červnové pondělí. S pracovníkem velvyslanectví se měl dohodnout, že žádost o pomoc i s potřebnými doklady odešle emailem. Dle deníku však žádný email už nepřišel a muž o dva dny později z Mali odletěl do Evropy.

V zemi platí výjimečný stav. Slovenské ministerstvo zahraničí proto varuje občany, aby do afrického státu raději necestovali. Místní věznice jsou přeplněné a lidé v nich jsou v otřesných podmínkách.

SME upozorňuje na případ bývalého příslušníka Slovenské informační služby (SIS),  Ľuboša Kosíka. Ten byl v malijském vězení dva roky, začátkem tohoto roku byl unesen. Zadržela ho jednotka speciálního útvaru pro boj proti terorismu a nadnárodnímu organizovanému zločinu. Po pěti měsících jej propustili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Mauricius čelí ekologické katastrofě. Z lodě uniklo už přes 1000 tun paliva

09.08.2020 10:58 Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama