V Mali tři roky tajně věznili slovenské turisty? Policie řeší záhadný případ

Dva slovenští občané se v uplynulých dnech obrátili na slovenské velvyslanectví v Mali. Tvrdí, že byli tři roky zadržování v Mali místními bezpečnostními složkami. Zprávu přinesl slovenský deník SME.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Muži měli být v africké zemi jako turisté. Deník tvrdí, že jejich případy spolu zřejmě nesouvisí. Proč byli zadržováni, není jasné.

SME, který zná jména obou mužů, poukazuje též na to, že ačkoliv byli údajně roky nezvěstní, nejsou evidováni v slovenské policejní databázi. Ta přitom zahrnuje i lidi, po kterých bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Muži měli v posledních dnech po propuštění malijskými úřady kontaktovat slovenské velvyslanectví v Nigérii. Ředitel tiskového odboru rezortu diplomacie, Juraj Tomaga, potvrdil, velvyslanectví poskytlo jednomu muži konzulární asistenci.

Druhý muž měl velvyslanectví kontaktovat přes místní zprostředkovatelku poslední červnové pondělí. S pracovníkem velvyslanectví se měl dohodnout, že žádost o pomoc i s potřebnými doklady odešle emailem. Dle deníku však žádný email už nepřišel a muž o dva dny později z Mali odletěl do Evropy.

V zemi platí výjimečný stav. Slovenské ministerstvo zahraničí proto varuje občany, aby do afrického státu raději necestovali. Místní věznice jsou přeplněné a lidé v nich jsou v otřesných podmínkách.

SME upozorňuje na případ bývalého příslušníka Slovenské informační služby (SIS),  Ľuboša Kosíka. Ten byl v malijském vězení dva roky, začátkem tohoto roku byl unesen. Zadržela ho jednotka speciálního útvaru pro boj proti terorismu a nadnárodnímu organizovanému zločinu. Po pěti měsících jej propustili.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu se dějí šílené věci: Demonstranti si přinesli lidskou hlavu, hledá…

19.07.2019 21:37 Konžská policie dnes vyhlásila pátrání po demonstrantech, kteří na středeční protest proti…

Čtyři africké státy se spojí v boji proti Boko Haram. Založily fond

19.07.2019 18:14 Čtyři africké státy, na jejichž území se nachází jezero Čad, tedy Nigérie, Kamerun, Niger a Čad,…

Boj za nový stát na jihu Etiopie se demonstrantům vymstil: 4 mrtví a řada…

19.07.2019 17:44 Při protestech v oblasti Sidama na jihu Etiopie zemřeli čtyři lidé a dalších 14 bylo zraněno. S…

Uprchlíci vzali útokem enklávu Melilla, desítkám se podařilo přelézt plot

19.07.2019 16:27 Asi 50 migrantům se dnes podařilo přelézt plot, který odděluje Maroko od španělské severoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama