V Súdánu to zase vře, davy lidí si připomněly oběti masakru z 13. června

Tisíce Súdánců dnes vyšly do ulic mnoha měst po celé zemi, aby si 30 dnů po násilném zásahu ozbrojených sil proti poklidnému protestu v Chartúmu připomněly desítky jeho obětí. Vzdát úctu mrtvým ze 13. června a vyjádřit podporu jejich rodinám přišli na výzvu Aliance pro svobodu a změnu (FFC).

Umar Bašír
doporučujeme

Krvavý armádní zákrok si vyžádal nejméně 136 lidských životů, uvádí podle agentury AFP výbor lékařů blízkých protestům, úřady naproti tomu mluví o 71 obětech.

Účastníci dnešních pokojných pochodů mávali súdánskými vlajkami a nesli transparenty s nápisy "Svoboda, mír a spravedlnost" a "Civilní vláda je volbou lidu". Požadovali také "transparentní a čestné" vyšetření smrti obětí červnového zásahu bezpečnostních sil.

Dnešní protestní akce jsou první od 5. července, kdy se súdánská vládnoucí vojenská rada domluvila s koalicí opozice a protestních skupin na sdílení moci v přechodném období před volbami.

Súdánci za přechod k civilní vládě demonstrovali téměř tři měsíce poté, co armáda v dubnu sesadila dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra. Dohoda musí být ještě dokončena a podepsána. Schůzka obou stran plánovaná na dnešek byla odložena na neděli, řekl agentuře Reuters vůdce Aliance Sil pro svobodu a změnu (FFC).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Mauricius čelí ekologické katastrofě. Z lodě uniklo už přes 1000 tun paliva

09.08.2020 10:58 Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama