V Súdánu to zase vře, davy lidí si připomněly oběti masakru z 13. června

Tisíce Súdánců dnes vyšly do ulic mnoha měst po celé zemi, aby si 30 dnů po násilném zásahu ozbrojených sil proti poklidnému protestu v Chartúmu připomněly desítky jeho obětí. Vzdát úctu mrtvým ze 13. června a vyjádřit podporu jejich rodinám přišli na výzvu Aliance pro svobodu a změnu (FFC).

Přidejte svůj názor

Umar Bašír
doporučujeme

Krvavý armádní zákrok si vyžádal nejméně 136 lidských životů, uvádí podle agentury AFP výbor lékařů blízkých protestům, úřady naproti tomu mluví o 71 obětech.

Účastníci dnešních pokojných pochodů mávali súdánskými vlajkami a nesli transparenty s nápisy "Svoboda, mír a spravedlnost" a "Civilní vláda je volbou lidu". Požadovali také "transparentní a čestné" vyšetření smrti obětí červnového zásahu bezpečnostních sil.

Dnešní protestní akce jsou první od 5. července, kdy se súdánská vládnoucí vojenská rada domluvila s koalicí opozice a protestních skupin na sdílení moci v přechodném období před volbami.

Súdánci za přechod k civilní vládě demonstrovali téměř tři měsíce poté, co armáda v dubnu sesadila dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra. Dohoda musí být ještě dokončena a podepsána. Schůzka obou stran plánovaná na dnešek byla odložena na neděli, řekl agentuře Reuters vůdce Aliance Sil pro svobodu a změnu (FFC).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konžský ministr zdravotnictví podal kvůli ebole demisi

22.07.2019 18:28 Konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga dnes odstoupil na protest proti rozhodnutí prezidentské…

Islamisté udeřili v Mogadišu: Mohutná exploze poničila několik budov, 17…

22.07.2019 16:35 Nejméně 17 mrtvých si dnes v somálské metropoli Mogadišu vyžádala exploze výbušniny nastražené v…

Prezident JAR oklamal parlament? Kontroverzní ombudsmanka vyvolala další…

22.07.2019 16:05 Aktualizováno Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa chce nechat soudně prošetřit zprávu ombudsmanky…

V Kamerunu zuří boje mezi "Francouzi" a "Angličany", smír vyjednává…

22.07.2019 13:33 Švýcarská vláda plní roli prostředníka při vyjednáváních mezi kamerunskou vládou a anglofonními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama