Šestice států vyzvala k ukončení bojů v okolí Tripolisu

Francie, Británie, Spojené státy, Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE) a Itálie dnes ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v okolí libyjské metropole Tripolisu. Zároveň varovaly, že politického vakua, které v této severoafrické zemi vzniklo kvůli pokračujícímu sporu o moc, se snaží zneužít různé teroristické skupiny. Podobné společné prohlášení je vzácné, poznamenala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Chalífa Haftar
doporučujeme

Šestice zemí vyzvala obě znepřátelené strany, tedy tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, kterou uznává OSN, a vládu sídlící na východě, podporovanou samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem, k rychlému návratu k politickým jednáním pod hlavičkou OSN.

Jednotlivé státy přitom podporují různé strany konfliktu. Egypt a SAE podle zpravodajského serveru BBC otevřeně stojí za Haftarem. V době, kdy se zdálo, že je Haftar schopen Tripolis rychle ovládnout, maršálovi gratuloval také americký prezident Donald Trump, jejich vztah ale postupně ochladl.

Na začátku července však Spojené státy zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující letecký útok na detenční centrum pro migranty, při kterém zemřelo nejméně 53 lidí. Spojené státy podle diplomatů nesouhlasily s formulací, která kritizovala Haftarovu ofenzivu. Americká administrativa svůj postoj dosud nevysvětlila.

Francie přijala roli zprostředkovatele, ale, jak uvádí BBC, panuje podezření, že stojí hlavně za Haftarem. Francouzský prezident Emmanuel Macron byl ze západních politiků první, který Haftara pozval k mírovým jednáním do Evropy. V únoru Francie Haftarovu armádu podpořila leteckými útoky na oddíly čadské opozice, které bojovaly proti Haftarovým lidem na jihu Libye.

Francie podle Reuters poskytuje Haftarovi rozsáhlou podporu, protože jej považuje za účinného bojovníka proti islámským radikálům, kteří podle ní i Haftara obklopují Sarrádžovu vládu.

Za vládou v Tripolisu stojí zejména Itálie, bývalý koloniální vládce Libye. Británie nepodporuje Haftarovu ofenzivu na Tripolis, ale nevylučuje, že by mohl maršál hrát významnou roli v budoucí libyjské vládě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další problémy Huawei? Prý pomáhá špehovat opozici

16.08.2019 21:27 Vlády Ugandy a Zambie dnes popřely, že by zaměstnanci čínského technologického gigantu Huawei…

Uprchlík strávil 11 dní na moři, přežil jediný z 15 lidí

16.08.2019 21:18 Maltské úřady v pondělí zachránily ve Středozemním moři etiopského migranta Mohammada, který…

Piráti u břehů Kamerunu unesli devět čínských a osm ukrajinských námořníků

16.08.2019 17:37 Piráti ve čtvrtek u pobřeží Kamerunu unesli devět čínských a osm ukrajinských námořníků. S…

Ebola se v Kongu rozšířila do třetí provincie, virus zabil mladou matku

16.08.2019 15:39 V konžské provincii Jižní Kivu se objevily první dva případy eboly, jeden z pacientů už nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama