Šestice států vyzvala k ukončení bojů v okolí Tripolisu

Francie, Británie, Spojené státy, Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE) a Itálie dnes ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v okolí libyjské metropole Tripolisu. Zároveň varovaly, že politického vakua, které v této severoafrické zemi vzniklo kvůli pokračujícímu sporu o moc, se snaží zneužít různé teroristické skupiny. Podobné společné prohlášení je vzácné, poznamenala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Chalífa Haftar
doporučujeme

Šestice zemí vyzvala obě znepřátelené strany, tedy tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, kterou uznává OSN, a vládu sídlící na východě, podporovanou samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem, k rychlému návratu k politickým jednáním pod hlavičkou OSN.

Jednotlivé státy přitom podporují různé strany konfliktu. Egypt a SAE podle zpravodajského serveru BBC otevřeně stojí za Haftarem. V době, kdy se zdálo, že je Haftar schopen Tripolis rychle ovládnout, maršálovi gratuloval také americký prezident Donald Trump, jejich vztah ale postupně ochladl.

Na začátku července však Spojené státy zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující letecký útok na detenční centrum pro migranty, při kterém zemřelo nejméně 53 lidí. Spojené státy podle diplomatů nesouhlasily s formulací, která kritizovala Haftarovu ofenzivu. Americká administrativa svůj postoj dosud nevysvětlila.

Francie přijala roli zprostředkovatele, ale, jak uvádí BBC, panuje podezření, že stojí hlavně za Haftarem. Francouzský prezident Emmanuel Macron byl ze západních politiků první, který Haftara pozval k mírovým jednáním do Evropy. V únoru Francie Haftarovu armádu podpořila leteckými útoky na oddíly čadské opozice, které bojovaly proti Haftarovým lidem na jihu Libye.

Francie podle Reuters poskytuje Haftarovi rozsáhlou podporu, protože jej považuje za účinného bojovníka proti islámským radikálům, kteří podle ní i Haftara obklopují Sarrádžovu vládu.

Za vládou v Tripolisu stojí zejména Itálie, bývalý koloniální vládce Libye. Británie nepodporuje Haftarovu ofenzivu na Tripolis, ale nevylučuje, že by mohl maršál hrát významnou roli v budoucí libyjské vládě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K útoku v Nigeru se přihlásil Islámský stát

12.12.2019 22:05 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se dnes přihlásila k úternímu útoku na základnu nigerské…

V Libyi po třech měsících otevřeli jediné letiště, bylo terčem hrůzných…

12.12.2019 15:20 Libyjské úřady dnes po třech měsících otevřely letiště Mítíka, které je jediným fungujícím v…

Alžírsko se zmítá v krizi. Volby prezidenta provázejí protesty a střety s…

12.12.2019 15:05 Aktualizováno Obyvatelé Alžírska dnes hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců…

Při útoku na armádní základnu v Africe zahynuly desítky vojáků

11.12.2019 21:46 Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život 71 vojáků. Předchozí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama