Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, letěli pro něj britští důstojníci

Libye vydala britským úřadům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru, při němž v tomto anglickém městě předloni v květnu zahynulo 22 lidí. O extradici Hashema Abediho (v arabském přepisu Hašíma Abádího) informovala libyjská policie. Následně Britové oznámili, že Abedi už přiletěl do Londýna a byl ihned převezen na policejní stanici. Abedi má být v Británii souzen za podíl na atentátu.

Policie zveřejnila snímky Abediho ze dne útoku v Manchesteru
doporučujeme

"Mohu potvrdit, že Hashem Abedi je nyní v letadle mířícím do Spojeného království," uvedl nejprve mluvčí libyjských speciálních sil se sídlem v Tripolisu. Britské ministerstvo vnitra nejdříve informace o Abediho vydání nekomentovalo, později policejní velitel z Manchesteru potvrdil, že "vydání proběhlo úspěšně".

"Dnes ráno ho libyjské úřady předaly britským policejním důstojníkům, kteří ho doprovodili během letu zpět. Před chvílí už přistál v Británii," prohlásil velitel Ian Hopkins.

Bratr Hashema Abediho Salman Abedi (Salmán Abádí) odpálil 22. května 2017 podomácku vyrobenou nálož během koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Zemřelo tehdy 22 lidí, včetně několika dětí. Dalších zhruba 120 lidí bylo zraněno a skončilo v nemocnici. Při útoku zemřel i Salman Abedi.

Oba bratři Abediovi se narodili v Manchesteru. Podle vyšetřovatelů spolu v dubnu 2017 odjeli do Libye, odkud pocházejí jejich rodiče. Vrátil se ale jen Salman. Podle jeho bratra se stal islámským radikálem v Británii v roce 2015, a to prostřednictvím internetu a svých přátel. Hashem byl podle médií v Libyi členem islamistické buňky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Ze Sahary bylo zachráněno 80 migrantů, podvedli je převaděči

08.09.2020 17:56 Asi 80 afrických migrantů se podařilo zachránit ze Sahary poté, co je převaděči v poušti okradli a…

Tunisko vyšetřuje teroristický útok. Vyslechnuto 43 lidí, sedm z nich bylo…

07.09.2020 14:12 Tuniská policie zatkla v souvislosti s vyšetřováním nedělního teroristického útoku na policisty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama