Zambie nedá gayům práva ani za humanitární pomoc, dupl si prezident

Zambie nezmění své zákony namířené proti homosexuálům ani výměnou za humanitární pomoc, uvedl zambijský prezident Edgar Lungu. Proti právům sexuálních menšin se vyjádřil během úterní schůzky s evropskými diplomaty, napsal dnes s odkazem na zambijská média server BBC.

Přidejte svůj názor

Zambijský prezident Edgar Lungu
doporučujeme

V konzervativní a křesťanské Zambii je sex s osobou stejného pohlaví trestán 14 lety vězení. Toto ustanovení je dědictvím britské koloniální nadvlády.

Lungu vyslancům Švédska a Evropské unie sdělil, že Zambie nebude podporovat homosexualitu na úkor svých obyvatel výměnou za finanční pomoc ostatních zemí. "Některá z práv, kterým se těší jiné země, nemohou být v zemích jako je Zambie zavedena kvůli kulturním rozdílům," sdělil prezident.

Homosexualita je stále trestná ve více než polovině afrických zemí, v Mauritánii, Súdánu a částech Somálska a Nigérie příslušníkům sexuálních menšin dokonce hrozí trest smrti. Podobný koloniální zákon ale soud zrušil minulý měsíc v Botswaně, která se Zambií sousedí. Že humanitární pomoc podmíní dekriminalizací homosexuality, varovaly africké země v roce 2011 Spojené státy a Británie.

V Zambii podle BBC neexistuje ani žádné otevřené hnutí za práva sexuálních menšin, jako je tomu například v Keni, kde je sex s osobou stejného pohlaví také nezákonný.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V TV show vystupovali bubeníci, je z toho mezinárodní roztržka

24.08.2019 12:51 Východoafrický stát Burundi obvinil skupinu burundských uprchlíků z nelegálního hraní na tamní…

Vážná hrozba v Africe. Islamisté stupňují útoky na školy, následky jsou…

24.08.2019 08:57 Státy střední a východní Afriky musely kvůli útokům uzavřít přes 9000 škol a 1,9 milionu tamních…

Lékaři bijí na poplach: Turisté, pozor! V egyptské Hurghadě propukla…

23.08.2019 22:11 Aktualizováno Oblíbené egyptské letovisko Hurghada má další problémy. Zdravotníci varují turisty, že ve…

Hrozivé neštěstí na koncertě. V tlačenici zemřelo pět lidí, desítky…

23.08.2019 15:29 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo a několik desítek osob utrpělo zranění při tlačenici, která nastala ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama