Armáda obsadila Kapské město, má zastavit vlnu vražd a násilností

Jihoafrické úřady dnes vyslaly do některých nebezpečných čtvrtí v Kapském Městě armádu. Má pomoci policii nastolit v určitých částech města pořádek kvůli rostoucí míře násilností a vlně vražd, které jsou přičítány zločineckým gangům. JAR je jedna ze zemí s největším počtem vražd na obyvatele na světě, napsala agentura AFP.

Jihoafrická republika
doporučujeme

Generál Solly Shoke již minulý týden oznámil, že ve čtvrti Cape Flats, jedné z nejnebezpečnějších v zemi, budou po tři měsíce rozmístěny stovky vojáků. Armáda byla v ulicích města naposledy v roce 2017, ačkoliv jí úřady občas nasazují ve velkých městech k zajištění bezpečnosti, například při oslavách Nového roku.

zdroj: YouTube

Místní obyvatelé přivítali podle AFP vojáky s úlevou. "Když jsem uviděla vojenské náklaďáky, tak to bylo fantastické, protože jsem spatřila velké úsměvy na tvářích mých dětí, viděla jsem je zpívat a tancovat," řekla AFP jedna z místních obyvatelek. "Děti si konečně mohly hrát v klidu, aniž by slyšely střelbu," pokračovala matka čtyř dětí.

"Kriminálníci tu střílí, jak se jim zlíbí," potvrdila její sousedka. "Je to, jako kdybychom žili všichni ve vězení a oni byli svobodní," pokračovala. "Není to tady jejich, ale naše. Musíme podporovat armádu, abychom získali zpět naši komunitu pro budoucnost našich dětí," dodala.

Podle ministerstva vnitra byl v provincii Západní Kapsko, kde leží i Kapské Město, počet vražd letos v dubnu o 6,3 procenta vyšší, než ve stejném období loni.

Minulý rok zaznamenala policie v celé zemi 20.000 vražd, tedy 57 denně, což je při přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších čísel na světě. Ministr vnitra při zveřejnění loňských statistik kriminality neváhal přirovnat některé části JAR k válečným zónám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maroko o měsíc prodloužilo výjimečný stav kvůli koronaviru

06.08.2020 18:54 Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny…

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna, obyvatelé nemají chodit na…

06.08.2020 16:56 Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního…

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama