Uprchlíci vzali útokem enklávu Melilla, desítkám se podařilo přelézt plot

Asi 50 migrantům se dnes podařilo přelézt plot, který odděluje Maroko od španělské severoafrické enklávy Melilla. O překonání překážky se jich pokoušelo celkem kolem dvou stovek, asi 150 z nich v tom však zabránila pohraniční stráž. Při střetu utrpěl zranění jeden migrant a šest španělských policistů. S odkazem na sdělení místních úřadů o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Migranty, kteří se dostali na španělské území, převezli policisté do zadržovacího střediska, kde mohou požádat o azyl. Úřady zatím podle AP začnou pracovat na tom, aby je vrátili do zemí jejich původu.

Při podobném incidentu letos v květnu přelezlo tuto bariéru 52 utečenců. Podle španělského ministerstva vnitra se do Melilly od začátku letošního roku do poloviny června dostalo 2397 migrantů, jde tedy o pokles oproti stejnému období loni, kdy do enklávy vstoupilo 2554 utečenců.

Španělsko se v roce 2018 stalo pro migranty jednou z hlavních vstupních bran do Evropy. Podle Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) vstoupilo loni bez povolení na území země asi 57.000 lidí, dvakrát více než rok předtím, zatímco v Evropě celkem tento počet klesl v daném roce na pětileté minimum. Španělské úřady tento týden oznámily, že od začátku roku do země bez povolení vstoupilo 14.667 lidí oproti 19.997 osobám za stejné období minulý rok.

Většina migrantů riskuje svůj život a snaží se překonat Středozemní moře na lodích, jež nejsou určeny pro plavbu na širém moři. Někteří se také snaží doplout z Maroka či Senegalu na španělské Kanárské ostrovy.

Španělská vláda dnes oznámila, že dá 30 milionů eur (přes 766 milionů korun), aby pomohla Maroku v jeho úsilí omezit nelegální migraci. Peníze jsou součástí balíčku určeném Maroku o celkové hodnotě 140 milionů eur (více než 3,5 miliardy korun), na kterém se minulý rok dohodla Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další problémy Huawei? Prý pomáhá špehovat opozici

16.08.2019 21:27 Vlády Ugandy a Zambie dnes popřely, že by zaměstnanci čínského technologického gigantu Huawei…

Uprchlík strávil 11 dní na moři, přežil jediný z 15 lidí

16.08.2019 21:18 Maltské úřady v pondělí zachránily ve Středozemním moři etiopského migranta Mohammada, který…

Piráti u břehů Kamerunu unesli devět čínských a osm ukrajinských námořníků

16.08.2019 17:37 Piráti ve čtvrtek u pobřeží Kamerunu unesli devět čínských a osm ukrajinských námořníků. S…

Ebola se v Kongu rozšířila do třetí provincie, virus zabil mladou matku

16.08.2019 15:39 V konžské provincii Jižní Kivu se objevily první dva případy eboly, jeden z pacientů už nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama