Boj za nový stát na jihu Etiopie se demonstrantům vymstil: 4 mrtví a řada zraněných

Při protestech v oblasti Sidama na jihu Etiopie zemřeli čtyři lidé a dalších 14 bylo zraněno. S odkazem na dnešní sdělení činitelů z místní nemocnice o tom informovaly zahraniční agentury. Příslušníci etnika Sidama ve čtvrtek demonstrovali ve městě Awassa, největším v regionu, za vyhlášení nového regionálního státu. Všichni zemřelí podlehli střelným zraněním, sidamští aktivisté obviňují policii z toho, že začala na demonstranty střílet.

Přidejte svůj názor

Etiopie
doporučujeme

Zástupci menšiny Sidama chtěli ve čtvrtek jednostranně vyhlásit stejnojmennou oblast za nový regionální stát. Těch je v Etiopii celkem devět a zhruba kopírují hranice rozmístění největším etnických menšin. Region v současnosti spadá do Jižního státu národů, národností a lidí.

Federální vláda však ve snaze předejít násilné konfrontaci s aktivisty na poslední chvíli nabídla největší opoziční straně Sidamskému osvobozeneckému hnutí (SLM), že do pěti měsíců uspořádá v této věci referendum. SLM nabídku přijala a od jednostranného vyhlášení státu upustila.

Od čtvrtečního rána však byli kvůli očekávání vyhlášení státu ve vylidněných ulicích Awassy demonstranti, kteří zapalovali pneumatiky, házeli na bezpečnostní složky kameny a blokovali některé ulice.

Část sidamských aktivistů navíc nesouhlasí s dohodou mezi federální vládou a SLM a nadále požaduje okamžité vyhlášení nového státu. Protesty podle agentury Reuters pokračovaly ve městě ještě dnes.

Policie podle místní televize Fana zatkla několik lidí, kteří se podíleli na násilnostech, jež vedly ke ztrátám na životech a majetku. V okolí Awassy organizované skupiny rabují domy, obchody a okrádají lidi, uvedl Million Tumato, prezident SLM. "V současné chvíli se nám nedaří uklidnit naše lidi," řekl Tumato agentuře Reuters.

Etiopský premiér Abyi Ahmed po svém nástupu do funkce loni v dubnu slíbil zavedení řady ekonomických a demokratických reforem po desetiletích autoritářského režimu. Uvolnění však využívají etnické skupiny v zemi, které požadují více autonomie a vzájemně spolu soupeří o zdroje a vliv. Ahmedovi se zatím nedaří zastavit rostoucí vlnu násilnosti, kvůli které podle OSN opustilo své domovy nejméně 2,4 milionu lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V TV show vystupovali bubeníci, je z toho mezinárodní roztržka

24.08.2019 12:51 Východoafrický stát Burundi obvinil skupinu burundských uprchlíků z nelegálního hraní na tamní…

Vážná hrozba v Africe. Islamisté stupňují útoky na školy, následky jsou…

24.08.2019 08:57 Státy střední a východní Afriky musely kvůli útokům uzavřít přes 9000 škol a 1,9 milionu tamních…

Lékaři bijí na poplach: Turisté, pozor! V egyptské Hurghadě propukla…

23.08.2019 22:11 Aktualizováno Oblíbené egyptské letovisko Hurghada má další problémy. Zdravotníci varují turisty, že ve…

Hrozivé neštěstí na koncertě. V tlačenici zemřelo pět lidí, desítky…

23.08.2019 15:29 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo a několik desítek osob utrpělo zranění při tlačenici, která nastala ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama