Boj za nový stát na jihu Etiopie se demonstrantům vymstil: 4 mrtví a řada zraněných

Při protestech v oblasti Sidama na jihu Etiopie zemřeli čtyři lidé a dalších 14 bylo zraněno. S odkazem na dnešní sdělení činitelů z místní nemocnice o tom informovaly zahraniční agentury. Příslušníci etnika Sidama ve čtvrtek demonstrovali ve městě Awassa, největším v regionu, za vyhlášení nového regionálního státu. Všichni zemřelí podlehli střelným zraněním, sidamští aktivisté obviňují policii z toho, že začala na demonstranty střílet.

Etiopie
doporučujeme

Zástupci menšiny Sidama chtěli ve čtvrtek jednostranně vyhlásit stejnojmennou oblast za nový regionální stát. Těch je v Etiopii celkem devět a zhruba kopírují hranice rozmístění největším etnických menšin. Region v současnosti spadá do Jižního státu národů, národností a lidí.

Federální vláda však ve snaze předejít násilné konfrontaci s aktivisty na poslední chvíli nabídla největší opoziční straně Sidamskému osvobozeneckému hnutí (SLM), že do pěti měsíců uspořádá v této věci referendum. SLM nabídku přijala a od jednostranného vyhlášení státu upustila.

Od čtvrtečního rána však byli kvůli očekávání vyhlášení státu ve vylidněných ulicích Awassy demonstranti, kteří zapalovali pneumatiky, házeli na bezpečnostní složky kameny a blokovali některé ulice.

Část sidamských aktivistů navíc nesouhlasí s dohodou mezi federální vládou a SLM a nadále požaduje okamžité vyhlášení nového státu. Protesty podle agentury Reuters pokračovaly ve městě ještě dnes.

Policie podle místní televize Fana zatkla několik lidí, kteří se podíleli na násilnostech, jež vedly ke ztrátám na životech a majetku. V okolí Awassy organizované skupiny rabují domy, obchody a okrádají lidi, uvedl Million Tumato, prezident SLM. "V současné chvíli se nám nedaří uklidnit naše lidi," řekl Tumato agentuře Reuters.

Etiopský premiér Abyi Ahmed po svém nástupu do funkce loni v dubnu slíbil zavedení řady ekonomických a demokratických reforem po desetiletích autoritářského režimu. Uvolnění však využívají etnické skupiny v zemi, které požadují více autonomie a vzájemně spolu soupeří o zdroje a vliv. Ahmedovi se zatím nedaří zastavit rostoucí vlnu násilnosti, kvůli které podle OSN opustilo své domovy nejméně 2,4 milionu lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maroko o měsíc prodloužilo výjimečný stav kvůli koronaviru

06.08.2020 18:54 Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny…

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna, obyvatelé nemají chodit na…

06.08.2020 16:56 Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního…

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama