Čtyři africké státy se spojí v boji proti Boko Haram. Založily fond

Čtyři africké státy, na jejichž území se nachází jezero Čad, tedy Nigérie, Kamerun, Niger a Čad, dnes oznámily založení fondu, který má sloužit k financování projektů pro boj s islamistickou skupinou Boko Haram. S odkazem na společné oznámení zástupců osmi regionů v okolí jezera o tom informovala agentura AFP. Ve fondu má být kolem 100 milionů dolarů (asi 2,76 miliard korun), přičemž většinu peněz by měli poskytnout mezinárodní dárci.

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
doporučujeme

"Tento Fond na stabilizaci Čadské pánve s rozpočtem kolem 100 milionů dolarů v první fázi bude sloužit jako mechanismus rychlé reakce, jež má pomoci místním úřadům narušit schopnost povstalců z Boko Haram dále působit škody," píše se ve vyjádření.

Příspěvky do fondu již podle zakladatelů fondu přislíbilo několik států, například Švédsko oznámilo, že věnuje osm milionů dolarů (asi 182 milionů korun). Přidat se má také Německo, Británie či Evropská unie.

Ozbrojenci z Boko Haram podle AFP oblast v okolí jezera Čad v podstatě ovládají a podnikají odsud útoky do přilehlých oblastí, především na severovýchod Nigérie.

Humanitární organizace Akce proti hladu (ACF) dnes oznámila, že v této oblasti při čtvrtečním útoku na konvoj zemřel jeden řidič a šest osob se pohřešuje, včetně jednoho jejího zaměstnance. Podle zdrojů zahraničních agentur se jednalo o únos, za kterým stojí právě islamističtí povstalci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tigrajci tvrdí, že etiopské armádě zničili mechanizovanou divizi. Vlád to…

24.11.2020 16:38 Aktualizováno Jednotky, které čelí vládní ofenzívě v severoetiopské provincii Tigraj, zcela zničily 21.…

Etiopská armáda obkličuje metropoli regionu Tigraj. Hodlá zaútočit,…

23.11.2020 17:06 Aktualizováno Etiopská armáda dnes oznámila, že její síly se stahují kolem správního střediska regionu Tigraj na…

Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

20.11.2020 14:57 Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady…

Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste…

19.11.2020 15:58 Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama