Čtyři africké státy se spojí v boji proti Boko Haram. Založily fond

Čtyři africké státy, na jejichž území se nachází jezero Čad, tedy Nigérie, Kamerun, Niger a Čad, dnes oznámily založení fondu, který má sloužit k financování projektů pro boj s islamistickou skupinou Boko Haram. S odkazem na společné oznámení zástupců osmi regionů v okolí jezera o tom informovala agentura AFP. Ve fondu má být kolem 100 milionů dolarů (asi 2,76 miliard korun), přičemž většinu peněz by měli poskytnout mezinárodní dárci.

Přidejte svůj názor

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
doporučujeme

"Tento Fond na stabilizaci Čadské pánve s rozpočtem kolem 100 milionů dolarů v první fázi bude sloužit jako mechanismus rychlé reakce, jež má pomoci místním úřadům narušit schopnost povstalců z Boko Haram dále působit škody," píše se ve vyjádření.

Příspěvky do fondu již podle zakladatelů fondu přislíbilo několik států, například Švédsko oznámilo, že věnuje osm milionů dolarů (asi 182 milionů korun). Přidat se má také Německo, Británie či Evropská unie.

Ozbrojenci z Boko Haram podle AFP oblast v okolí jezera Čad v podstatě ovládají a podnikají odsud útoky do přilehlých oblastí, především na severovýchod Nigérie.

Humanitární organizace Akce proti hladu (ACF) dnes oznámila, že v této oblasti při čtvrtečním útoku na konvoj zemřel jeden řidič a šest osob se pohřešuje, včetně jednoho jejího zaměstnance. Podle zdrojů zahraničních agentur se jednalo o únos, za kterým stojí právě islamističtí povstalci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V TV show vystupovali bubeníci, je z toho mezinárodní roztržka

24.08.2019 12:51 Východoafrický stát Burundi obvinil skupinu burundských uprchlíků z nelegálního hraní na tamní…

Vážná hrozba v Africe. Islamisté stupňují útoky na školy, následky jsou…

24.08.2019 08:57 Státy střední a východní Afriky musely kvůli útokům uzavřít přes 9000 škol a 1,9 milionu tamních…

Lékaři bijí na poplach: Turisté, pozor! V egyptské Hurghadě propukla…

23.08.2019 22:11 Aktualizováno Oblíbené egyptské letovisko Hurghada má další problémy. Zdravotníci varují turisty, že ve…

Hrozivé neštěstí na koncertě. V tlačenici zemřelo pět lidí, desítky…

23.08.2019 15:29 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo a několik desítek osob utrpělo zranění při tlačenici, která nastala ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama