Prezident JAR oklamal parlament? Kontroverzní ombudsmanka vyvolala další aféru

Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa chce nechat soudně prošetřit zprávu ombudsmanky Busisiwe Mkhwebaneové, podle které v roce 2017 úmyslně klamal parlament ohledně příspěvku na předvolební kampaň. Aféra pro prezidenta znamená další potíže. Do funkce totiž nastupoval s příslibem toho, že zemi zbaví hluboce zakořeněné korupce, jež bují především ve vládní straně Africký národní kongres (ANC), uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Cyril Ramaphos
doporučujeme

Ramaphosa v roce 2017 parlamentu sdělil, že 500.000 randů (asi 816.000 korun), které obdržel jeho syn od firmy Bosasa, byly platbou za poradenské služby. Později však přiznal, že šlo o příspěvek na jeho kampaň za zvolení šéfem ANC. Prezident se brání tím, že jednal v dobré víře, jelikož v době, kdy oznámení před parlamentem učinil, neměl ještě o věci dostatečné informace.

Zpráva Mkhwebaneové však uvádí, že ačkoli nemusel mít prezident kompletní informace, jeho výpověď parlamentu byla stejně úmyslně klamná. Dodává přitom, že finanční přesuny předtím, než peníze skončily na účtu Ramaphosovy kampaně, posilují podezření z praní špinavých peněz.

Jako nápravné opatření požaduje ombudsmanka mimo jiné zveřejnění všech Ramaphosových příspěvků na kampaň.

"Po pečlivém přezkoumání jsem došel k závěru, že ta zpráva má zásadní nedostatky," uvedl prezident. Je podle něj třeba, aby konečné a nestranné rozhodnutí učinil v této věci soud.

Mkhwebaneová v minulosti čelila kritice, že nejedná nestranně a že je zapletena do souboje uvnitř ANC mezi křídlem bývalého prezidenta Jacoba Zumy, který kvůli korupčním aférám loni v únoru odstoupil, a Ramaphosovými stoupenci, napsala agentura AFP.

Jihoafrický ústavní soud dnes rozhodl, že Mkhwebaneová v jiném případu, který se týkal národní banky, lhala pod přísahou a nejednala v dobré víře. Uložil jí proto zaplatit soudní výlohy (de facto pokutu) ve výši asi 50.000 liber (přes 1,4 milionu korun).

Rozsudek podle webu BBC dodá váhu nařčením, že ombudsmanka je zapletená do kampaně proti prezidentovi a že se snaží zastavit jeho protikorupční snažení.

Mkhwebaneová všechna nařčení popírá a k dnešnímu rozsudku řekla, že rozhodnutí soudců nebylo jednomyslné.

Zuma čelí obvinění například z praní špinavých peněz nebo ovlivňování státních zakázek. Minulý týden vypovídal před komisí, která jeho jednání z dob prezidentství vyšetřuje. Bývalý prezident tvrdí, že je jen součástí konspirace, která ho chce odstranit z politické scény.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V TV show vystupovali bubeníci, je z toho mezinárodní roztržka

24.08.2019 12:51 Východoafrický stát Burundi obvinil skupinu burundských uprchlíků z nelegálního hraní na tamní…

Vážná hrozba v Africe. Islamisté stupňují útoky na školy, následky jsou…

24.08.2019 08:57 Státy střední a východní Afriky musely kvůli útokům uzavřít přes 9000 škol a 1,9 milionu tamních…

Lékaři bijí na poplach: Turisté, pozor! V egyptské Hurghadě propukla…

23.08.2019 22:11 Aktualizováno Oblíbené egyptské letovisko Hurghada má další problémy. Zdravotníci varují turisty, že ve…

Hrozivé neštěstí na koncertě. V tlačenici zemřelo pět lidí, desítky…

23.08.2019 15:29 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo a několik desítek osob utrpělo zranění při tlačenici, která nastala ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama