V Kamerunu zuří boje mezi "Francouzi" a "Angličany", smír vyjednává Švýcarsko

Švýcarská vláda plní roli prostředníka při vyjednáváních mezi kamerunskou vládou a anglofonními separatisty na západě země podél hranic s Nigérií. V kamerunských státních médiích to o víkendu řekl švýcarský velvyslanec Pietro Lazzeri. Podle vyjádření jednoho ze zástupců separatistů se už obě strany dvakrát setkaly v Ženevě, uvedla agentura AP. Konflikt, který naplno vypuknul na podzim roku 2017, má podle OSN už asi 2000 obětí.

Přidejte svůj názor

Kamerun
doporučujeme

"V posledních měsících jsme se snažili vytvořit dialog mezi oběma stranami, jelikož nás přijímají. Děláme to, protože máme určité zkušenosti. Jsme rozhodčí, nejsme hráči," prohlásil Lazzeri. Dodal, že se Švýcarsko snaží najít pokojné a trvalé řešení krize a že kromě mediace poskytuje zemi rovněž humanitární pomoc.

Kamerunská vláda ale ve stejné chvíli uvedla, že v anglicky mluvících regionech zabila 20 separatistů. Ministr obrany Claude Meka řekl, že armáda bude v bojích pokračovat, dokud povstalce neporazí. Obyvatelstvo vyzval ke spolupráci.

Kamerunské anglofonní obyvatelstvo začalo demonstrovat v roce 2016. Z počátku se požadavky protestujících zaměřovaly na nerovné postavení anglicky mluvících obyvatel například ve školách a v právním systému, kde podle jejich názoru dominuje francouzština, což je rovněž oficiální úřední jazyk.

Situace se ale zásadně zhoršila na podzim 2017, kdy policie zasáhla proti pokojným protestům silou a začala na demonstrující střílet ostrými náboji. V reakci na tyto násilnosti vyhlásili 1. října 2017 na západě Kamerunu separatisté anglofonní stát Ambazonia.

Prezident Paul Biya měsíc nato vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Prohlásil také, že nikdy nehodlá vyjednávat s těmi, kteří se snaží zemi rozdělit.

Své domovy kvůli bojům podle OSN opustilo přes půl milionu lidí, dalších 1,3 milionu jich potřebuje humanitární pomoc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další problémy Huawei? Prý pomáhá špehovat opozici

16.08.2019 21:27 Vlády Ugandy a Zambie dnes popřely, že by zaměstnanci čínského technologického gigantu Huawei…

Uprchlík strávil 11 dní na moři, přežil jediný z 15 lidí

16.08.2019 21:18 Maltské úřady v pondělí zachránily ve Středozemním moři etiopského migranta Mohammada, který…

Piráti u břehů Kamerunu unesli devět čínských a osm ukrajinských námořníků

16.08.2019 17:37 Piráti ve čtvrtek u pobřeží Kamerunu unesli devět čínských a osm ukrajinských námořníků. S…

Ebola se v Kongu rozšířila do třetí provincie, virus zabil mladou matku

16.08.2019 15:39 V konžské provincii Jižní Kivu se objevily první dva případy eboly, jeden z pacientů už nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama