Súdánská armáda a opozice uzavřely dohodu o vedení země

Súdánská vojenská rada a zástupci opozičního hnutí dnes po téměř čtyřech měsících přerušovaných jednání a nepokojů parafovali dohodu určující, jakým způsobem se budou obě strany podílet na vládě do voleb. Zemi v tomto přechodném období, které potrvá 39 měsíců a na jehož konci by se měly konat volby, povede rada složená ze zástupců armády a cilivistů, úřednická vláda a zákononodárné shromáždění.

Přidejte svůj názor

Súdán
doporučujeme

Dohodu dnes parafovali místopředseda přechodné vojenské rady, která vede zemi od dubnového převratu, generál Mohamed Hamdan Dagalo, a lídr opoziční hnutí Ahmad Rabíja. Ceremoniálu byli přítomni i zástupci Africké unie a Etiopie, kteří pomáhali dohodu zprostředkovat. Už v noci podle televizní stanice France 24 vyšly do ulic dohodu oslavit tisíce Súdanců.

Slavnostní podpis dokumentu je plánován do Chartúmu na 17. srpna, den poté má být oznámeno vytvoření jedenáctičlenné rady, v jejímž čele bude prvních 21 měsíců zástupce armády a poté 18 měsíců civilista.

Úřednickou vládu vyberou demokratičtí aktivisté; její předseda bude jmenován 20. srpna a kabinet 28. srpna. Do tří měsíců má také vzniknout 300členné legislativní shromáždění, v němž bude mít 67 procent křesel Aliance pro svobodu a změnu (AFC, též FFC), která byla hlavní silou letošních protivládních protestů. Zbytek křesel obsadí další politické skupiny nespojované s bývalou vládou prezidenta Umara Bašíra.

V Súdánu panuje chaos od dubna, kdy armáda svrhla diktátorského prezidenta Bašíra, jenž vládl 30 let. Převratu předcházelo několik měsíců masových protivládních protestů. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Po převratu moc v zemi převzala přechodná vojenská rada.

Rozhovory vojenské rady se zástupci protestního hnutí se vlekly od dubna a byly několikrát přerušeny kvůli neshodám o vedení země i kvůli potlačení demonstrací. Začátkem června je přerušil masakr v Chartúmu, kde muži ve vojenských uniformách brutálně potlačili pokojný protest před sídlem armády. Podle organizátorů demonstrací při nich zemřelo 127 lidí a za násilnostmi zřejmě stály prorežimní polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF).

Jednotky RSF jsou nejspíš zodpovědné i za smrt čtyř středoškoláků a dalších dvou osob při pondělní demonstraci studentů ve městě Ubajjid. Po této události v Chartúmu opět vyšly do ulic desetitisíce lidí.

Loading...
Témata: Súdán | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama