V Libyi načas utichnou zbraně? Kvůli muslimskému svátku se rýsuje příměří

Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která válčí s vládou v Tripolisu, během nadcházejícího muslimského svátku oběti zastaví vojenské operace. Oznámila to v dnešním komuniké.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Chalífa Haftar
doporučujeme

Připravenost respektovat příměří během svátku vyjádřila i vláda v Tripolisu, informovala agentura AFP. Východolibyjské město Benghází, které je baštou LNA, zároveň zasáhl bombový útok, který podle agentury Reuters zabil tři členy libyjské mise OSN.

Vláda v Tripolisu uvedla, že se k příměří přidává "ve snaze zmírnit utrpení občanů a umožnit humanitárním pracovníkům splnit jejich poslání". Vláda kromě klidu zbraní žádá i zákaz veškerých letů. Svátek oběti íd al-adhá začíná v neděli a potrvá tři dny.

Klid zbraní požadovala také OSN, jejíž tři bezpečnostní pracovníci dnes přišli o život po výbuchu bomby v automobilu zaparkovaném před nákupním centrem v Benghází. Středisko bylo plné lidí, kteří vyrazili na nákupy před nadcházejícím svátkem. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle činitelů města ale byl jeho terčem konvoj mise OSN.

Generální tajemník OSN António Guterres prostřednictvím svého mluvčího útok odsoudil a vyzval k respektování klidu zbraní. "Generální tajemník žádá všechny strany, aby dodržovaly humanitární příměří během íd al-adhá a aby se vrátily k vyjednávacímu stolu a usilovali o mírovou budoucnost, kterou si libyjský lid zaslouží," citoval Reuters mluvčího OSN Stéphana Dujarrica.

Podle Reuters není zcela jasné, zda probíhající boje v okolí Tripolisu během svátku oběti skutečně utichnou. Pokud by se tak stalo, bylo by to poprvé od začátku dubna, kdy LNA spustila překvapivý útok na metropoli.

Haftarovy jednotky od té doby vedou tuhý boj s milicemi, které mezinárodně uznávanou vládu podporují, a ani po čtyřech měsících se jim nedaří proniknout za jižní okraje hlavního města. V posledních týdnech se podle agentury AP situace na bojišti příliš nemění a obě strany se navzájem ostřelují z opevněných pozic, kromě toho také hojně využívají nálety a bezpilotní letouny.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy LNA, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

Podle páteční zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) si boje u Tripolisu vyžádaly od dubna už 1093 mrtvých a 5752 zraněných. Asi 100.000 lidí bylo přinuceno uprchnout ze svých domovů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Alžírsko hlásí první případ nakažení koronavirem, jde o Itala

25.02.2020 21:14 Alžírsko dnes zaznamenalo prvního nakaženého novým typem koronaviru na svém území. Je jím Ital,…

Vůdce AQAP v Jemenu byl zabit. Al-Káida potvrdila smrt Kásima Rimího

23.02.2020 19:19 Teroristická síť Al-Káida potvrdila smrt vůdce své odnože Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP)…

Občanská válka definitivně u konce? Jižní Súdán má novou koaliční vládu

22.02.2020 15:35 Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou…

Nebezpečný Covid-19. Počet obětí překonal poslední epidemii eboly v Kongu

22.02.2020 11:01 Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama