Humanitární loď Ocean Viking nabrala další uprchlíky, má jich už 251

Loď Ocean Viking, kterou provozují Lékaři bez hranic (MSF) společně s charitou SOS Méditerranée, dnes ve Středozemním moři vzala na palubu dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už 251. Humanitární organizace o tom dnes informovaly na twitteru. Podle agentury AP není jasné, kde a kdy se budou moci běženci vylodit.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

Byla to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech. V pátek vzala posádka na palubu 85 migrantů a stejný počet o den později, přičemž se převážně jednalo o lidi ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu.

Dnes podle vyjádření MSF plavidlo zachránilo migranty z gumového člunu "nezpůsobilého k plavbě na moři". Nalezlo je v mezinárodních vodách u Libye. Agentura AFP, která má na Ocean Viking svého zpravodaje, napsala, že jde většinou o Súdánce, z 80 procent muže ve věku 18 až 34 let. Jeden ze zdravotníků MSF uvedl, že zajištění migranti trpí dehydratací a svrabem, na mnohých jsou podle něj patrné stopy po mučení.

Jaký bude další osud těchto běženců není jasné, stejně jako je tomu u 160 Afričanů, které od soboty veze plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí.

Malta nicméně posádce na lodi Proactiva Open Arms vzkázala, že by umožnila vylodění 39 migrantů, které zachránila v sobotu, protože se plavili v zóně záchranných operací ostrovního státu. Zbylých 121 osob, které byly na palubě už předtím, přijmout nehodlá.

"Nemůžeme evakuovat 39 lidí a ostatním říct, že musí zůstat," reagoval šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps. Maltská nabídka podle něj na lodi, která už více než týden čeká na povolení zakotvit, zvýšila napětí. Jeho organizace nyní žádá Itálii, aby převzala alespoň trojici migrantů, kteří "potřebují specializovanou lékařskou péči".

"Čekáme na potvrzení od italských úřadů," uvedla Proactiva Open Arms. Podle AP italská pobřežní stráž 3. srpna z lodě španělské skupiny převzala dvě těhotné ženy.

Co se týče Ocean Viking, posádka podle AFP hodlá nadále hlídkovat v oblasti vzdálené asi 110 kilometrů od libyjské metropole Tripolisu, přestože počet lidí na palubě už převyšuje optimální scénář. "Jsme v téhle oblasti jediní, libyjská pobřežní stráž na výzvy nereaguje," řekl koordinátor organizace SOS Méditerranée Nicholas Romaniuk.

Loading...
Vstupte do diskuze (59)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kruté boje v Libyi: Haftar stupňuje agresivitu, šanci větří IS. Velká…

22.08.2019 07:27 Síly loajální tripoliské vládě národní jednoty (GNA) premiéra Faíze Sarrádže uznávané OSN ve středu…

Súdán je z krize venku? Do úřadu byl uveden nový premiér, dříve působil v…

22.08.2019 07:21 V Súdánu byl ve středu do úřadu oficiálně uveden nový premiér, ekonom Abdalláh Hamduk, který dříve…

Rwanda a Uganda podepsaly dohodu o příměří

21.08.2019 20:23 Prezidenti východoafrických států Rwandy a Ugandy dnes podepsali dohodu, která má ukončit…

U Libye patrně utonulo sto uprchlíků, tvrdí Lékaři bez hranic

20.08.2019 22:21 U libyjského pobřeží se zřejmě potopila loď s uprchlíky. Oznámila to dnes organizace Lékaři bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama