Smrtící ebola poražena? Dva testované léky mají vysokou účinnost

Předběžné testy dvou léků na krvácivou horečku ebolu prokázaly velkou účinnost a podle vědců by mohly zachránit množství životů. S odvoláním na americký Národní institut pro alergie a infekční onemocnění (NIAID), který se na testech podílel, o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Testovací vakcína proti ebole
doporučujeme

Epidemie eboly sužuje Kongo, kde nemoci podlehlo za rok přes 1800 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je vysoce nakažlivý virus smrtelný v polovině případů.

V Kongu byly testovány čtyři léky a dva z nich se ukázaly jako vysoce účinné. NIAID považuje výsledky za velmi dobré. Přípravky budou nyní podány v Kongu všem lidem nakaženým ebolou.

Účinné léky označené jako REGN-EB3 a mAb114 v testech prokázaly, že jsou schopny neutralizovat dopad viru na tělesné buňky. "Jsou to první léky, které ve vědecké studii prokázaly významný vliv na snížení úmrtnosti" u pacientů s ebolou," řekl ředitel NIAID Anthony Fauci.

Oba přípravky byly vyvinuty s pomocí protilátek odebraných od lidí, kteří ebolu přežili. Zbylé dva testované léky byly z výzkumu vyřazeny, protože se ukázaly neúčinné.

Vědecké zkoušky začaly pod vedením WHO loni v listopadu. Od té doby dostalo experimentální lék 700 pacientů a výsledky jsou zatím u 499 z nich. Ze skupiny, která dostala přípravek REGN-EB3, zemřelo 29 procent pacientů, ve skupině léčené látkou mAb114 34 procent. U dvou vyřazených látek byla úmrtnost 49 a 53 procent.

Procento přežití u pacientů s nízkými hodnotami viru v krvi bylo při použití léku REGN-EB3 až 94 procent, u mAb114 89 procent.

Odborník na infekční nemoci Sabue Mulangu, který se na studii podílel, řekl, že výsledek umožňuje úřadům zdůrazňovat, že při včasné léčbě mají lidé 90procentní naději na přežití.

Ředitel charitativní organizace Wellcome Trust Jeremy Farrar řekl, že výzkum prokazuje, že testované preparáty mohou zachránit lidské životy a že se svět blíží době, kdy bude ebola léčitelná. "Nezbavíme se jí, ale měli bychom být schopni zabránit národním a regionálním epidemiím," sdělil.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící ebola proniká do vnitrozemí Konga, krizi komplikují ozbrojené…

19.08.2019 16:43 Konžské ministerstvo zdravotnictví v noci na dnešek potvrdilo první případ eboly v odlehlé oblasti…

Cisterna s palivem se vřítila do aut a explodovala. Následky hrozivé

19.08.2019 15:00 Aktualizováno Nejméně 29 lidí zemřelo v neděli při dvou dopravních nehodách v Ugandě. Na západě země havarovala a…

Horší než ebola. Spalničky zabily letos v Kongu už přes 2700 lidí

19.08.2019 13:54 Spalničkám letos v Kongu od ledna do srpna podlehlo už více než 2700 lidí, což je více, než kolik v…

Další problémy Huawei? Prý pomáhá špehovat opozici

16.08.2019 21:27 Vlády Ugandy a Zambie dnes popřely, že by zaměstnanci čínského technologického gigantu Huawei…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama