Exploze, střelba, úprk vojáků. Islamisté v Somálsku zaútočili na základnu

Bojovníci islamistického hnutí Šabáb dnes zaútočili na vládní vojenskou základnu na jihovýchodě Somálska. Základnu zasáhly dvě nálože nastražené v autě, na místě se také střílelo. Podle armády, islamistů i místních utrpěly ztráty obě strany, není však jasné, jak vysoké. Útok nepřežil ani novinář, který na základně působil, uvedly tiskové agentury. Podle místních zemřelo i několik civilistů.

Přidejte svůj názor

Terorismus
doporučujeme

Útok se odehrál dopoledne v zemědělské oblasti Awdheegle, zhruba 70 kilometrů jižně od hlavního města Mogadiša. Ozbrojenci nejdříve odpálili nálože ve dvou vozidlech a následně se snažili základnu dobýt. Podle jednoho ze svědků boje trvaly přes hodinu. Armáda ale útok Šabábu odrazila a začala islamisty pronásledovat.

Generál Yusuf Rage Odowa agentuře AP sdělil, že při útoku zemřeli čtyři somálští vojáci a jeden novinář, který v základně pracoval pro vojenské rádio. Jeho smrt potvrdila somálská federace novinářů. Útočníků podle generála zemřelo osm. Podle kapitána Husseina Aliho však počet mrtvých na obou stranách zatím není jasný.

Místní prodavačka Halima Farahová agentuře Reuters řekla, že obě strany utrpěly těžké ztráty. Zbloudilé kulky podle ní zabily i několik místních obyvatel, kteří se schovávali doma, včetně jednoho jejího příbuzného, který byl zasažen do hlavy.

"Směrem od somálské vojenské základny jsme slyšeli dva velké výbuchy a střelbu. Viděl jsem utíkat několik vojáků, ale nevím, kolik jich zemřelo," uvedl jeden z místních stařešinů.

Mluvčí hnutí Šabáb uvedl, že při útoku zemřelo 50 somálských vojáků. Ze strany islamistů zmínil jen dva mrtvé řidiče aut naložených výbušninami. Radikálové také tvrdí, že zapálili několik vojenských vozidel. Agentura Reuters ovšem poznamenala, že počty obětí udávané islamistickým hnutím se často zásadně liší od oficiálních čísel.

Somálská vláda minulý týden znovu získala kontrolu nad většinou území oblasti Awdheegle.

Hnutí Šabáb je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Násilnými prostředky usiluje o svržení ústřední vlády v Mogadišu a zavedení systému islámského náboženského práva šaría. Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale mají stále pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty převážně v hlavním městě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná hrozba v Africe. Islamisté stupňují útoky na školy, následky jsou…

24.08.2019 08:57 Státy střední a východní Afriky musely kvůli útokům uzavřít přes 9000 škol a 1,9 milionu tamních…

Lékaři bijí na poplach: Turisté, pozor! V egyptské Hurghadě propukla…

23.08.2019 22:11 Aktualizováno Oblíbené egyptské letovisko Hurghada má další problémy. Zdravotníci varují turisty, že ve…

Hrozivé neštěstí na koncertě. V tlačenici zemřelo pět lidí, desítky…

23.08.2019 15:29 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo a několik desítek osob utrpělo zranění při tlačenici, která nastala ve…

Kruté boje v Libyi: Haftar stupňuje agresivitu, šanci větří IS. Velká…

22.08.2019 07:27 Síly loajální tripoliské vládě národní jednoty (GNA) premiéra Faíze Sarrádže uznávané OSN ve středu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama