V Zimbabwe vypukly protivládní nepokoje, policie nasadila vodní děla

Navzdory policejnímu zákazu se dnes v ulicích zimbabwského hlavního města Harare sešly stovky lidí k plánované protivládní demonstraci. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura AP. Organizátoři přitom dnes dopoledne oznámili, že protestní akci ruší, uvedla agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Harare, Zimbabwe
doporučujeme

Demonstranti se sešli poblíž místa původně ohlášeného shromáždění, na náměstí Africa Unity, kde je policie rozehnala. Lidé se přesunuli do postranních ulic, aby unikli slznému plynu a vodním dělům. Policejní těžkooděnci několik osob zadrželi a jednu ženu údajně zbili tak, že zůstala ležet na zemi.

Dnešní protesty svolané opozičním Hnutím za demokratickou změnu (MDC) policie zakázala kvůli obavě z výtržností a násilí ve čtvrtek večer. MDC zákaz dnes brzy ráno napadla u soudu, který ale rozhodnutí policie potvrdil. Hnutí v reakci na soudní verdikt manifestaci oficiálně na poslední chvíli zrušilo, někteří protestující se ale přesto už objevili v ulicích.

Policie v přípravě na demonstrace v centru zimbabwské metropole rozestavěla hlídky a náměstí Africa Unity uzavřela. Většina obyvatel dnes raději zůstala doma, mnoho obchodů je zavřených. Na provizorních kontrolních stanovištích vybudovaných na hlavních cestách do města policisté kontrolují vozidla. Policie obyvatele varovala, aby se protestů neúčastnili, jinak "shnijí ve vězení".

MDC protestuje proti způsobu, jakým vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy řeší rozsáhlou ekonomickou krizi. Prezident sice opozici vyzval k dialogu, vláda však zároveň přijala novou bezpečnostní legislativu, která je kritiky označována jako represivní.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Vláda ale na konci letošního května náhle zakázala platby v zahraničních měnách, jediným oficiálním platidlem se tak stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota ale od té doby klesla už o 28 procent. Prudce rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rwanda a Uganda podepsaly dohodu o příměří

21.08.2019 20:23 Prezidenti východoafrických států Rwandy a Ugandy dnes podepsali dohodu, která má ukončit…

U Libye patrně utonulo sto uprchlíků, tvrdí Lékaři bez hranic

20.08.2019 22:21 U libyjského pobřeží se zřejmě potopila loď s uprchlíky. Oznámila to dnes organizace Lékaři bez…

Krokodýli terorizují Tanzanii. Ministr přišel s nezvyklým řešením

20.08.2019 07:27 Tanzanie chce prodat deset procent všech volně žijících krokodýlů, a vyřešit tak jejich…

Smrtící ebola proniká do vnitrozemí Konga, krizi komplikují ozbrojené…

19.08.2019 16:43 Konžské ministerstvo zdravotnictví v noci na dnešek potvrdilo první případ eboly v odlehlé oblasti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama