Kruté boje v Libyi: Haftar stupňuje agresivitu, šanci větří IS. Velká hrozba pro Evropu

Síly loajální tripoliské vládě národní jednoty (GNA) premiéra Faíze Sarrádže uznávané OSN ve středu uvedly, že získaly části území jižně od libyjské metropole od jednotek samozvané Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara. Ten zahájil na hlavní město ofenzívu začátkem dubna.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

"Boje, které dnes (ve středu) vypukly, byly kruté," uvedl mluvčí Sarrádžovy vlády. Dodal, že při nich zemřelo 20 příslušníků LNA a desítky utrpěly zranění. GNA podle něj ztratilo sedm mužů. Střet se odehrál asi 40 kilometrů jižně od centra Tripolisu.

Haftarovy síly naopak na facebooku uvedly, že útok GNA odrazily a uštědřily "nepřátelským milicím" významné ztráty. Informaci přinesla agentura AFP.

Postup Haftarových jednotek na libyjskou metropoli se v posledních týdnech v podstatě zastavil. Haftar proto stupňuje letecké útoky, částečně i kvůli tomu, aby udržel vlastní pozici na východě země, tvrdí expert na Libyi z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) v rozhovoru pro francouzský list Le Monde.

Čím víc bude Haftar oslabovat v bojích na zemi, tím více bude stupňovat svou agresivitu a spoléhat se právě na bombardování, čímž bude vystavovat stále většímu ohrožení civilní obyvatelstvo. Ukázkou toho jednání jsou v posledních týdnech časté nálety na letiště v Misurátě či nedávný útok na město Murzúk na jihozápadě země, při kterém zemřelo nejméně 43 lidí.

Pokud se Haftarovo tažení proti GNA přestane dařit, bude rovněž ohrožena jeho pozice na východě země, kde je nahlížen jako jediné řešení libyjského vládního schizmatu, tvrdí expert. Pokud by polní maršál dál oslaboval, mohly by kmeny a milice na východě země například přistoupit na nějaké řešení nabídnuté mezinárodním společenstvím. Je však také možné, že se v oblasti objeví jiný vůdce, se kterým bude Haftar soupeřit o loajalitu místních. Boje by se tak mohly rozšířit a i na východě Libye by zavládla anarchie.

Tohoto bezvládí by zřejmě dobře dokázali využít bojovníci přidružení k teroristické organizaci Islámský stát (IS), jejichž působení v zemi již nyní zesiluje. Ti by pak mohli být ohrožením nejen pro Libyi, ale i pro celý přilehlý region a případně i pro Evropu, uvedl odborník z ECFR.

Podle posledních údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky si už boje u Tripolisu vyžádaly 1093 mrtvých a 5752 zraněných. Od dubna muselo také 120.000 lidí opustit svoje domovy.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Alžírsku se hydroxychlorochin v léčbě covidu-19 osvědčil

26.05.2020 19:50 Alžírsko bude nadále pacientům s nemocí covid-19 podávat hydroxychlorochin, i když Světová…

Rusko poslalo stíhačky do Libye. Chce rozšířit vliv v Africe, varuje…

26.05.2020 16:21 Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ této…

Africe podle WHO v boji s virem pomohla i zkušenost s epidemiemi

25.05.2020 19:57 Afrika se během pandemie vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti…

400 migrantů zachráněno u Libye, další se vylodili na italských ostrovech

25.05.2020 17:14 Libyjská pobřežní stráž zadržela ve Středozemním moři za uplynulé dva dny 400 migrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy