300 tisíc mrtvých denně. Představitel OSN varuje před pandemií hladu

NÁZOR - Ještě před pár měsíci jsme mohli mluvit o pandemii chřipky z roku 1918 s pohodlným pocitem, že šlo o minulou krizi počátku 20. století, která nás nikdy nepostihne, konstatuje David Beasley v komentáři pro server Washington Post. Ředitel Světového potravinového programu OSN dodává, že covid-19 tuto iluzi bezpeční rozbil a jasně ukázal, že pandemie nadále představují smrtící hrozbu pro všechny.

Pandemie hladu

To samé ovšem platí o hladomoru, varuje Beasley. Podotýká, že o hladomoru lze uvažovat jako o slovu, které patří minulosti, ne-li na stránky bible, jako o jednom z jezdců apokalypsy, jehož koně jsme dávno zkrotili, ale spolu s tím, jak koronavirus zaútočil na naše životy, bychom se měli připravit na další pandemii, pandemii hladu, která může následovat, protože důsledky koronaviru již zasévají její zrno.

Ředitel sám se před pár týdny potýkal s nemocí covid-19, na kterou byl pozitivně testován poté, co se vrátil do Spojených států z cesty, kde se snažil získat prostředky pro Světový potravinový program, a během zotavování přemýšlel o viru a hrozbě, kterou představuje pro svět.

"Moje myšlenky mě zavedly na strašidelnou cestu a závěr je takový, že se všichni musíme probudit, než bude příliš pozdě," pokračuje Beasley. Deklaruje, že pandemie vyvolala celosvětovou krizi, jakou jsme nezažili od konce druhé světové války, a globální krize vyžaduje globální odpověď, především s ohledem na desítky milionů životů, které budou zničeny jejími společenskoekonomickými dopady.

Už před nástupem nemoci covid-19 to vypadalo, že rok 2020 bude potenciálně katastrofální pro ty, kteří jsou nejvíce ohroženi, upozorňuje ředitel. Konstatuje, že nekonečné války v Sýrii a Jemenu, zhoršující se konflikty v Jižním Súdánu a africkém Sahelu, častější přírodní pohromy či ekonomická krize v Libanonu, která postihla i tamní syrské běžence, začaly převracet vzhůru nohama miliony životů a vystavily je extrémnímu riziku.

Pandemie koronaviru se do této směsi přilila a nyní hrozí, že vybuchne bezprecedentní humanitární katastrofa, bojí se Beasley.  Očekává, že miliony civilistů v konflikty sužovaných zemích budou dále tlačeni na hranici strádání a jejich počty jsou šokující: Světový potravinový program denně poskytuje "záchranné lano" téměř 100 milionům lidí, včetně 30 milionů, kterým zajišťuje holé přežití.

Většinou jde o lidi uzavřené ve válečných zónách, kteří nemohou uprchnout, vysvětluje ředitel. Dodává, že pokud se k nim Světový potravinový program nedostane, ať už důvodu omezení zdrojů  či uzavření hranic, přes které je převáženo jídlo, nemůže jim poskytnou životně důležitou pomoc, a tak by podle propočtů organizace mohlo v nadcházejících třech měsících zemřít hlady až 300 tisíc lidí denně.

Ohroženo je čtvrt miliardy lidí  

"Pokud vezmete v potaz, že navzdory našemu maximálnímu úsilí zemře každý den hlady 21 tisíc lidí, rozsah potenciálních obětí je srdcervoucí," pokračuje Beasley. Upozorňuje, že hladomor může zasáhnout až tři desítky zemí, přičemž v deseti z nich se nachází přes milion lidí, kteří jsou na hraně takového osudu.  

Hrozící "hladová pandemie" má potenciál zasáhnout přes čtvrt miliardy lidí, jejichž životy se ocitnou v bezprostředním nebezpečí, pokud nebude podniknuta rychlá a efektivní akce, která umožní tok komerčního i humanitárního materiálu, poskytne komunitám základní pomoc a příslušné státy vybaví dodatečnými prostředky potřebnými ke kontrole šíření viru, uvádí Beasley. Podotýká, že průmyslově vyspělé země již vystoupily na podporu svých ekonomik a firem skrze záchranné balíky v hodnotě bilionů dolarů, ale spolu s tím je zásadní učinit vše pro zachování chodu ekonomiky také v rozvojových státech, během krize i po jejím skončení.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nyní jsou třeba správná rozhodnutí, aby se předešlo katastrofě, která by nás všechny zahanbila, nabádá ředitel. Sám nechce, aby ho pronásledovaly pocity viny a myšlenky, co šlo udělat lépe, ve chvíli, kdy bude zkrátka příliš pozdě.

Největší riziko hrozí 30 milionům lidí a čtvrt miliardy dalších se k němu blíží a záleží na nás všech, zda učiníme správnou věc, deklaruje Beasley. Sám se opakovaně obrací na politiky bohatých zemí ze žádostí o podporu jménem ohroženého globálního společenství.

Berlín, Washington, Londýn a Brusel zpravidla vždy zareagují a pomoc poskytnou, pochvaluje si ředitel. Dodává, že nyní víc než kdy předtím potřebuje, aby bohatí odpověděli na tuto bezprecedentní krizi.   

"Až se dostaneme na konec této globální krize, nebudou vítězové, ale je naší povinností okamžitě jednat, abychom zajistili, že ti, kteří ztratí nejvíc, budou mít alespoň šanci přežít, učinili vše, co je v našich silách, abychom pomohli zajistit jejich budoucnost," uzavírá Beasley.  

Související

Více souvisejících

hladomor OSN potraviny jídlo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 35 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 6 hodinami

VIDEO: Londýnem se prohánělo několik splašených zakrvácených koní. Na místě jsou zranění lidé

Centrem Londýna se ve středu prohánělo několik splašených koní, uprchli britské vojenské jednotce Household Cavalry. Zranění při tom utrpělo pět lidí, čtyři odvezli do nemocnice.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy