Osmileté holčičky se vdávají za staré muže, kteří je týrají. Kdo je zachrání?

Káhira/Dubaj - Jedna z hlavních mezinárodních organizací na obranu lidských práv Human Rights Watch dnes vyzvala Jemen ke stanovení věkové hranice 18 let pro uzavírání manželství. Cílem je zakázat dětské sňatky v této nejchudší arabské zemi a zlepšit tak u jemenských dívek šance na vzdělání a ochránit jejich lidská práva.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

HRW cituje ve zprávě oficiální statistiky a údaje OSN, podle nichž je kolem 14 procent jemenských děvčat provdáno před dosažením věku 15 let a 52 před 18. rokem.

V některých venkovských oblastech jsou už osmileté holčičky provdávány občas za mnohem starší muže. Některé z nich později řekly, že se staly obětí "manželského znásilnění".

Po celém světě je ke svatbě každoročně donuceno 60 milionů holčiček a nezletilých dívek. Loni všechny šokoval příběh teprve dvanáctileté Elham z Jemenu, která zemřela na vnitřní krvácení po pohlavním styku. Tři dny po svatbě s mnohem starším mužem.

Kromě Jemenu jsou dětské sňatky běžné například i v Indii. Tam jsou sice nezákonné a pro dívky je minimální věk pro svatbu stanoven na 18 let, ale většina obyvatel žije na venkově, kde se dodržují staré tradice. Mnoho rodin je také přesvědčeno, že když se dívka provdá, nebude jí hrozit sexuální násilí. Ale většinou je tomu naopak.

Loading...
Témata: svatba | Znásilnění
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování proti ebole? Mezi WHO a Lékaři bez hranic vypukl ostrý spor

23.09.2019 18:30 Aktualizováno Před více než rokem se začala v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo šířit ebola. Od…

V Nairobi se zřítila část školy. Zahynulo sedm žáků, desítky zraněných

23.09.2019 10:18 V keňské metropoli Nairobi se dnes zřítila část školy a pod troskami zahynulo sedm žáků. Oznámil to…

Muž žádal přítelkyni o ruku pod vodou. Utopil se, než stačila říct "ano"

22.09.2019 21:40 Aktualizováno Jistý Američan se utopil na tanzanském ostrově Pemba, když se potopil pod hladinu moře, aby požádal…

Češi byli v JAR potrestáni za pašování kaktusů. Už se nikdy nevracejte,…

22.09.2019 17:07 Jihoafrický soud potrestal dva české občany, které shledal vinnými z pašování sukulentů z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama