V JAR zavraždili Srba, údajnou Krejčířovu spojku

Johannesburg/Praha - Podle zpravodajského serveru televizní stanice eNCA byl v noci na dnešek v johannesburské čtvrti Bedfordview zastřelen 54letý Srb, jenž byl podle serveru spolupracovníkem uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Nejde přitom o první vážný zločin, o němž jihoafrická média v souvislosti s Krejčířem informovala. Uprchlý podnikatel, který v Jihoafrické republice žije od roku 2007, spojitost s těmito činy popírá.

371

Jihoafrická policie sdělila, že muž srbského původu zemřel ve svém  bytě. Jméno ale odmítla zveřejnit. Podle všeho ho zastřelili tři ozbrojení lupiči, kteří vnikli dovnitř a  poté zmizeli s ukradenými šperky a mobilními telefony.

Vražda se stala nedaleko místa, kde byl v polovině října zastřelen  Bassam Issa. Muž, o němž se spekuluje jako o Krejčířově pobočníkovi.

Nezávislý  vyšetřovatel Chad Thomas ale podle eNCA tvrdí, že Srb byl Krejčířovou  spojkou. Údajně jde o Veselina Langanina, který loni v únoru společně s  Krejčířem a dalším obžalovaným stanul před soudem kvůli podezření z účasti na  ozbrojené loupeži v jihoafrickém hlavním městě Pretorii v říjnu 2011.

"Ta vražda vypadá, jako by šlo loupež v bytě, která se zvrhla, ale kvůli  spojitosti s Krejčířem se jistě vyrojí řada spekulací o pravých důvodech této  vraždy," uvedl Thomas. Policie nechce tyto spekulace nijak komentovat.

Výběr případů vražd osob, jež podle jihoafrických médií měly vazby na Radovana Krejčíře:    

Prosinec 2009 - Policie nalezla zastřeleného soukromého detektiva Kevina Trytsmana, k jehož vraždě se později přiznal právník George Michaelides. Podle jihoafrického deníku The New Age byl Trytsman úspěšný při likvidaci soudních dokladů a padělání listin. Podle téhož zdroje byl Krejčíř jedním z jeho klientů.     

Květen 2010 - Ve městě Kempton Park nedaleko Johannesburgu byl patnácti ranami zastřelen majitel sítě striptýzových klubů Teazers Lolly Jackson. Jihoafrická média tehdy uvedla, že spolu s Krejčířem pral špinavé peníze. Krejčířova firma po Jacksonově smrti vymáhala z jeho pozůstalosti vysokou finanční částku, kterou si prý od ní dotyčný před lety půjčil.     

Říjen 2010 - Nedaleko Pretorie bylo objeveno tělo německého podnikatele Uweho Gembally, nezvěstného od února téhož roku. Podnikatel byl podle médií spoután a zastřelen ranou do týla. Podle německých a jihoafrických médií byl Gembala zapleten do mezinárodního praní špinavých peněz a byl známým Krejčíře. Krejčíř podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl.     

Březen 2011 - V Kapském Městě byl zavražděn údajný šéf místního podsvětí Cyril Beeka. Jihoafrický list The Star poté uvedl, že Beeka byl Krejčířovým obchodním partnerem, vztahy mezi nimi se ale krátce před vraždou zhoršily.     

Září 2011 - V ohořelém autě na severozápadě Johannesburgu bylo nalezeno tělo právníka Iaana Jordaana. Ten byl advokátem zavražděného majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Podle jihoafrického deníku Sunday Times byl Krejčíř Jordaanovým klientem.     

Září 2011 - U dálnice nedaleko městečka Alberton východně od Johannesburgu byl nalezen zastřelený podnikatel Mark Andrews. Podle serveru Mail&Guardian Online měl Andrews před smrtí finanční potíže a několikrát se setkal s Krejčířem.     

12. října 2013 - V Johannesburgu byl zastřelen Jihoafričan libanonského původu Basam Ísá. Jihoafrický list Saturday Star posléze napsal, že mrtvý byl překupníkem drog a mezi jeho společníky patřil Krejčíř. Ten ale popřel, že by zavražděného blíže znal. Jihoafrická média v souvislosti s případem uvedla, že Krejčíř by mohl představovat spojovací článek mezi vraždou Ísy a dalšího člena podsvětí Leona Davise, zastřeleného o týden dřív na předměstí Kapského Města.     

2. listopadu 2013 - Zpravodajský server televizní stanice eNCA napsal, že v johannesburské čtvrti Bedfordview, kde Krejčíř provozuje své podnikání, byl trojicí ozbrojených lupičů zastřelen 54letý Srb. Podle serveru byl tento muž Krejčířovým spolupracovníkem.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje