Středoafrická republika je v "totálním chaosu". Nová válka na spadnutí

Washington - Středoafrická republika se potápí do "totálního chaosu", prohlásil zástupce generálního tajemníka OSN. S žádostí o pomoc se již obrátil na Radu bezpečnosti. Ta by měla vyslat jednotky, které podpoří vojáky Africké unie a mírové mise mezinárodního společenství. Informuje server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Středoafrická republika je paralyzována od letošního března, kdy rozsáhlá území ovládli muslimští rebelové sdružení ve skupině Séléka.

Zástupce generálního tajemníka OSN poukazoval na nárůst sexuálního násilí, mučení, hromadných poprav a bojů mezi křesťany a muslimy. "Středoafrická republika začíná být živnou půdou pro extremisty a ozbrojené skupiny v regionu, který už tak trpí konflikty a nestabilitou," varoval Jan Eliasson.

Pomoc již přislíbila Francie, bývalá koloniální mocnost v oblasti. Ta má v metropoli Bangui okolo čtyř set vojáků. Jejich počet by měl být navýšen na tisíc. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian oznámil, že podobně jako v Mali půjde o krátkou misi, která nepotrvá déle než šest měsíců.

Hlasování o pomoci vojskům Africké unie by mělo v Radě bezpečnosti proběhnout příští týden. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun již dříve varoval před eskalací násilí ve Středoafrické republice a prosazoval rozšíření přítomnosti mírových sborů mezinárodního společenství v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských turistů,…

Mauricius čelí ekologické katastrofě. Z lodě uniklo už přes 1000 tun paliva

09.08.2020 10:58 Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již…

Atentátník se odpálil u armádní základny v Mogadišu, zahynulo osm vojáků

08.08.2020 12:00 Nejméně osm vojáků zabil a 14 dalších zranil sebevražedný atentátník, který se dnes odpálil u…

Maroko o měsíc prodloužilo výjimečný stav kvůli koronaviru

06.08.2020 18:54 Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama