Zemřel Nelson Mandela, bojovník proti apartheidu a exprezident JAR

Johannesburg - V 95 letech zemřel bývalý jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu, který byl za svou odbojovou činnost 27 let vězněn. Podle portálu CNN tuto tragickou událost oznámil současný jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Tragickou událost oznámil Zuma ve čtvrtek večer na tiskové konferenci. Mandela se v posledních měsících údajně potýkal s opakující se plicní infekcí a během posledního půl roku se jeho stav prudce zhoršil. Nevyhnul se ani několika hospitalizacím.

Mandela se do historie zapsal v roce 1994, kdy se po úspěchu ve volbách stal prezidentem Jihoafrické republiky. Jeho nástup k moci znamenal konec režimu apartheidu, který vnášel do politické i občanské sféry silný vliv rasové segregace.

Za své protirasistické postoje strávil 27 let ve vězení, kde se nakazil tuberkulózou. Nikdy však nepřestal bojovat za rasovou nezávislost a rovnoprávnost v zemi a mezi lidmi se stal národním hrdinou. Podle slov prezidenta Zumy ztratil s Mandelovým odchodem národ svého syna a lidé svého otce.

Po celé zemi byly vlajky staženy na půl žerdi. Prezident Zuma rovněž oznámil, si Mandela za své služby a činy zaslouží státní pohřeb, jeho datum však zatím stanoveno nebylo.

Mandela za svého života obdržel několik významných ocenění, mezi největší z nich patří Sacharovova cena za svobodu myšlení z roku 1988 a Nobelova cena míru z roku 1993.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Tragédie v Zambii. Při převržení lodi nejspíš utonulo 20 pasažérů

14.02.2019 18:01 Na jezeře na severu Zambie se v bouři převrhla loď s pasažéry. Asi 20 lidí se pohřešuje, podle…

Na řece Niger se potopila přetížená loď, 43 cestujících pohřešováno

14.02.2019 16:32 Na řece Niger se ve středu potopila přetížená loď s více než stovkou pasažérů; zachránit se…

Důl v Zimbabwe vyplavila "tsunami". Přes 20 mrtvých, desítky pohřešovaných

14.02.2019 10:03 Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama