Týdeník Time tvrdě: Krejčíř jako "náklaďák", JAR je líheň zločinu

Johannesburg - Jihoafrická republika zatím neúspěšně bojuje s epidemií zločinnosti a nevybíravé praktiky tamního podsvětí vyšly nedávno na světlo i díky ostře sledovanému případu českého uprchlíka Radovana Krejčíře. Vyšetřování podnikatele přirovnávaného k Al Caponemu i Jamesi Bondovi mimo jiné ukázalo, jak korupce prorůstá do policejních složek, které by se zločinci měly bojovat. V reportáži o tom píše americký týdeník Time.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

I když Jihoafričané v prosinci truchlili kvůli smrti exprezidenta Nelsona Mandely, dostal se Krejčíř znovu na titulní strany novin poté, co soud zamítl jeho žádost o propuštění na kauci. Čech, kterého časopis Time popisuje jako "impozantní postavu s konstitucí nákladního automobilu", čelí nyní obvinění z pokusu o vraždu a únosu.

Krejčíř je v JAR známou postavou, kterou média spojují s desítkou vražd a řadou dalších trestných činů, policii a státním zástupcům se ale dosud nikdy nepodařilo mu jakoukoli vinu prokázat. Podle časopisu Time přesto jeho případ posiluje přesvědčení, že Jihoafrická republika je líhní zločinu a rájem pro gangstery a podvodníky.

"V JAR se od začátku 90. let konsolidují zločinecké sítě, které se nyní soustřeďují zejména na velká města jako je Johannesburg," cituje Time odborníka na organizovaný zločin Marka Shawa z pretorijského Institutu pro bezpečnostní studia (ISS). "Organizovaný zločin není nic nového. Teď je ale mnohem nepřehlednější a má více kontaktů se zahraničím než dřív."

JAR nyní prožívá éru hospodářského růstu a spolu s legální ekonomikou nabývá na síle i šedá zóna. Časopis Time například připomíná, že na celém africkém kontinentu právě v JAR probíhá nejvíce nezákonných finančních operací. 

Právě zásah do "penězovodů" členů podsvětí, včetně Radovana Krejčíře, se potom při úplatnosti představitelů policie jeví jako nejjistější prostředek boje s organizovaným zločinem. Jihoafrický berní úřad (SARS) v listopadu Krejčířovi obstavil majetek kvůli podezření, že disponuje nepřiznaným jměním. Zároveň oznámil, že ho čeká daňový výměr kolem sta milionů randů (téměř 200 milionů korun), a to včetně úroků a pokut.

Reportérka Time konstatuje, že i když Krejčíř získal v JAR proslulost, ani jeho potrestání by problém se zločinností nijak neumenšilo. "Každého gangstera, který se dostane za mříže, v budoucnu nahradí spousta dalších," domnívá se. Český podnikatel navíc svůj boj s justicí zdaleka neprohrál. 

"Zamini" varuje české turisty

Je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Nedoporučují se návštěvy satelitních sídlišť u velkoměst, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. K přepadením může dojít i v luxusních čtvrtích, kde mohou operovat organizované kriminální gangy. Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat nošením cenností (šperky, hodinky, fotoaparáty atd), informuje web mzv.cz.

Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět max. do třetiny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou, jež může být fingovaná. Fingovaná může být i dopravní nehoda (objevují se případy osob ležících na silnici, které fungují jako „volavky"). V JAR dochází k přepadení vozů i na rušných křižovatkách v centru měst. Útočníci většinou rychle rozbijí okno o odcizí cenné předměty (taktika „smash and grab").

Z tohoto důvodu doporučujeme uložit všechny věci vždy do kufru vozidla. Na viditelném místě by neměl být ani mobilní telefon. Doporučuje se vždy ručně zkontrolovat uzavření vozidla, protože v JAR se šíří případy zamezení dálkového uzamknutí vozu rušícími zařízeními. Ke krádežím může dojít i na parkovištích u velkých nákupních středisek.

Doporučujeme maximální obezřetnost pro české občany, kteří po JAR cestují na kole. Zásadně nedoporučujeme, aby své cesty zahajovali hned v Johannesburgu po příletu na tamní mezinárodní letiště, ale aby cestování zahájili až po opuštění provincie Gauteng, kde vládne nejvyšší kriminalita, vatuje české ministerstvo.

Cestování na kole po JAR je obecně spjato s rizikem přepadení (odcizení majetku, ublížení na zdraví). Doporučujeme cestujícím na kole, aby svým příbuzným v ČR před zahájením cesty sdělili její co nejpodrobnější itinerář. Každý z cestujících by měl mít při cestování na kole u sebe mobilní telefon, telefonní číslo sdělit svým příbuzným v ČR a pravidelně (pokud možno denně) jim hlásit, kde se nachází, aby je bylo možné v případě potřeby lokalizovat. Cestující na kole by u sebe měli mít i telefonní číslo konzulární pohotovosti na Velvyslanectví ČR v zemi: + 27 (0) 82 416 0016. Obecně doporučujeme cestovat ve skupinách. Připomínáme, že pokrytí signálem pro mobilní telefony může silně kolísat a zvláště cyklisté se mohou ocitnout poměrně dlouhou dobu mimo signál.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyklóna Idai má už přes 300 obětí, přeživší čekají na stromech na záchranu

20.03.2019 15:21 Cyklóna Idai si v Mosambiku a Zimbabwe vyžádala přes 300 mrtvých. Bilance obětí živlů, které oblast…

Migrantky jsou v Evropě nuceny k prostituci. Je jim vyhrožováno temnou…

20.03.2019 12:06 Nigerijské ženy jsou do prostituce nuceny prostřednictvím vodoo praktik. Bojí se, že kdyby odmítly…

Naprostá zkáza: Cyklóna Idai připravila 400 tisíc lidí o střechu nad hlavou

19.03.2019 15:55 V důsledku řádění tropické cyklóny Idai v Mosambiku přišlo podle odhadů Červeného kříže dočasně o…

Krize v Alžírsku graduje: Nové hnutí žádá rezignaci Butefliky, ozvalo se…

19.03.2019 14:48 Nová alžírská opoziční skupina s názvem Národní koordinace pro změnu, která vzešla z nynější vlny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama