Útok na základnu OSN v Jižním Súdánu si vyžádal desítky mrtvých

New York 18. dubna - Nejméně 20 mrtvých a 70 zraněných si vyžádal útok proti základně OSN na východě Jižního Súdánu. Oznámila to v noci na dnešek americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerové. Oběťmi byli podle ní civilisté, kteří se ukryli na základně před násilím v oblasti, uvedla agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle dostupných informací byli mezi zraněnými při čtvrtečním útoku ve městě Bor i dva příslušníci sil OSN, které základnu s 5000 uprchlíky střeží. "Jedná se o urážku mezinárodního společenství a porušení základních principů ohledně ochrany civilistů," prohlásila Powerová. 

Na severu Jižního Súdánu se opětovně rozhořely těžké boje poté, co protivládní rebelové vedení zahájili novou ofenzivu ve snaze ovládnout ropná naleziště. Povstalci již prý ovládli Bentiu, metropoli provincie Unity a středisko těžby ropy. Tuhé boje probíhají také v sousední provincii Horní Nil.

Konflikt bezprostředně postihl i některé uprchlické tábory. Jejich obyvatelé jsou nuceni opustit svá prozatímní obydlí a ukrýt se do bezpečí. Podle jedné z pracovnic humanitární organizace World Vision Kathariny Witkovské je nejhorší situace v metropoli Horního Nilu Malakalu. "Dnes to je město duchů. Lidé tu byli často zastřeleni na nemocničních lůžkách, město je plné lidských koster," řekla.

OSN ve čtvrtek ve svém prohlášení uvedla, že je "hluboce znepokojena" situací v Jižním Súdánu. Už ve středu varoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun před hrozícím hladomorem v zemi. Mohl by prý postihnout až třetina populace země, tedy 3,7 milionu lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Snaha o narušení voleb? Nigerijský prezident slibuje tvrdé tresty

18.02.2019 21:42 Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dnes tvrdě varoval před pokusy jakkoli narušit prezidentské a…

Přijdou ničivé epidemie? Je třeba se připravit, zní z Británie

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama