Útok na základnu OSN v Jižním Súdánu si vyžádal desítky mrtvých

New York 18. dubna - Nejméně 20 mrtvých a 70 zraněných si vyžádal útok proti základně OSN na východě Jižního Súdánu. Oznámila to v noci na dnešek americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerové. Oběťmi byli podle ní civilisté, kteří se ukryli na základně před násilím v oblasti, uvedla agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle dostupných informací byli mezi zraněnými při čtvrtečním útoku ve městě Bor i dva příslušníci sil OSN, které základnu s 5000 uprchlíky střeží. "Jedná se o urážku mezinárodního společenství a porušení základních principů ohledně ochrany civilistů," prohlásila Powerová. 

Na severu Jižního Súdánu se opětovně rozhořely těžké boje poté, co protivládní rebelové vedení zahájili novou ofenzivu ve snaze ovládnout ropná naleziště. Povstalci již prý ovládli Bentiu, metropoli provincie Unity a středisko těžby ropy. Tuhé boje probíhají také v sousední provincii Horní Nil.

Konflikt bezprostředně postihl i některé uprchlické tábory. Jejich obyvatelé jsou nuceni opustit svá prozatímní obydlí a ukrýt se do bezpečí. Podle jedné z pracovnic humanitární organizace World Vision Kathariny Witkovské je nejhorší situace v metropoli Horního Nilu Malakalu. "Dnes to je město duchů. Lidé tu byli často zastřeleni na nemocničních lůžkách, město je plné lidských koster," řekla.

OSN ve čtvrtek ve svém prohlášení uvedla, že je "hluboce znepokojena" situací v Jižním Súdánu. Už ve středu varoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun před hrozícím hladomorem v zemi. Mohl by prý postihnout až třetina populace země, tedy 3,7 milionu lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bojích v Mali zemřelo 24 vojáků a 17 ozbrojenců

18.11.2019 22:59 Při útoku na armádní hlídku na severu Mali dnes zemřelo 24 malijských vojáků. Dalších 29…

Těžké boje v Burkině Faso. Armáda naháněla teroristy v lese, 32 mrtvých

17.11.2019 15:48 Vojáci v Burkině Faso při dvou operacích od pátku "zneškodnili" 32 lidí. Oznámil to dnes generální…

Kdy skončí epidemie eboly? Konžský prezident prozradil datum

15.11.2019 18:44 Současnou epidemii virového onemocnění ebola, která zuří na severovýchodě Konga už od srpna 2018,…

Petříček navštívil Etiopii. České projekty pomáhají ve vzdělání i přístupu…

13.11.2019 16:29 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při návštěvě Etiopie uvedl, že české rozvojové projekty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama