Řež v Jižním Súdánu: Přes 100 lidí přišlo o život při sporu o dobytek

Juba - Více než 100 lidí přišlo o život v Jižním Súdánu při přepadení dobytkářské farmy a následném zásahu ozbrojených sil proti útočníkům. Podle agentury AFP to dnes oznámil regionální ministr informací Bol Dhel.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Ztratili jsme 28 civilních osob v odlehlé chovatelské farmě dobytka ve svazovém státu Warrap, řekl Bol Dhel rozhlasové stanici Miraya FM. Zároveň sdělil, že vojáci a policie pachatele pronásledovali a 85 jich pak zabili. Část útočníků podle něj ozbrojené síly dostihly v oblasti močálů vedoucí do státu Jednota.

Ozbrojené konflikty mezi znepřátelenými vesnicemi a etnickými skupinami jsou v Jižním Súdánu velmi časté. V této africké zemi, kde stále trvá mocenský boj prezidenta a bývalého viceprezidenta, je mezi lidmi velké množství zbraní. Velmi časté jsou zejména střety kvůli dobytku.

Vnitřní motivací, na jejímž základě se Jižní Súdán osamostatnil, nebyla snaha o emancipaci existujícího národa. Jih byl po celou dobu existence jednotného státu zanedbávaný, pokud jde o investice do rozvoje. Místní obyvatelstvo, jazykově, etnicky i kulturně úplně odlišné od severu, žilo v podřadném postavení, jakkoli zprávy o nájezdech arabských muslimských otrokářů na černošské křesťany byly mimo realitu.

Přesto bylo 98,8 % hlasů ve prospěch osamostatnění překvapením, protože pro odtržení se vyjádřilo i více než milion etnických Jižanů žijících od narození v Chartúmu. Ti uvěřili, že politická samostatnost je okamžitě povznese nejen společensky, ale také ekonomicky. Výsledkem bylo, že jako cizinci museli odjet do své nové vytoužené vlasti, kde zažívají trpké zklamání z drastického propadu životní úrovně a bezpečnosti.

Jižní Súdán by ovšem nemohl vyhlásit samostatnost, nebýt intenzivní podpory ze strany Západu a také Izraele. Ten zřejmě opakuje postup, jaký mu při osamostatňování Eritrey umožnil vybudování velké námořní základny a výzvědných center proti státům kolem Rudého moře. Plán na získání nového vazala s obrovskými zásobami nerostného bohatství ovšem pro Západ zatím neprobíhá tak snadno, jak se očekávalo. Jihosúdánští politici jsou příslušníky náčelnické šlechty, mají britské nebo americké vzdělání, často i občanství, a západním partnerům se s nimi výborně jednalo. Rozdíl mezi úrovní úzké elity a zbytku obyvatel je ovšem propastný a pro západní tvůrce jihosúdánské samostatnosti se tak nyní konfrontace s realitou stává nepříjemným šokem, informuje a2larm.cz.

Témata: Jižní Súdán | afrika
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Tragédie v Zambii. Při převržení lodi nejspíš utonulo 20 pasažérů

14.02.2019 18:01 Na jezeře na severu Zambie se v bouři převrhla loď s pasažéry. Asi 20 lidí se pohřešuje, podle…

Na řece Niger se potopila přetížená loď, 43 cestujících pohřešováno

14.02.2019 16:32 Na řece Niger se ve středu potopila přetížená loď s více než stovkou pasažérů; zachránit se…

Důl v Zimbabwe vyplavila "tsunami". Přes 20 mrtvých, desítky pohřešovaných

14.02.2019 10:03 Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama