Tvrdý úder Al-Káidě: Dron zaútočil na výcvikový tábor a zabil 30 teroristů

Aden - Přinejmenším 30 zřejmých členů teroristické sítě Al-Káida zabil dnes na jihu Jemenu bezpilotní letoun. Další neupřesněný počet lidí utrpěl zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na údaje poskytnuté jedním z místních kmenových činitelů. Podle zdrojů Reuters šlo o útoky na několik táborů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Zdroj AFP uvedl, že letoun zaútočil na výcvikový tábor extremistické sítě. Na cíl přitom vypálil několik střel. Zmíněný tábor ve Vádí Ghadína se nachází v hornaté oblasti provincie Abján u hranic s provincií Šabva. 

Svědci sdělili, že zraněné odvezli členové Al-Káidy, kteří úder letounu přečkali bez úhony. Podle všeho šlo o americké bezpilotní letadlo, neboť jedině Spojené státy jimi v této oblasti disponují. 

V sobotu zabil bezpilotní letoun desítku ozbrojenců teroristické sítě v centrální jemenské provincii Bajdá, když zasáhl vozidlo, v němž jeli. O život přitom přišli i tři civilisté, kteří se nacházeli poblíž.

Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) má zázemí právě v Jemenu. Podle některých názorů v současnosti země představuje největší teroristickou hrozbu pro USA i další státy. Američtí zpravodajci tvrdí, že organizace „přizpůsobuje svoji taktiku a techniku západním cílům". AQAP má i svůj časopis a tiskovou agenturu. Odhaduje se, že počet členů jejího jádra za posledních pár let vzrostl ze tří stovek na více než tisícovku. Připojili se k ní zřejmě i Jordánci, Somálci a Saúdští Arabové. 

Nové video al-Káidy, které koluje na internetu, znepokojuje americké experty. Nahrávka zachycuje velkou schůzi teroristů v Jemenu, uvedla Česká televize.

Čtvrthodinový film je nečekaně autentický. "To je naprosto mimořádné video. Vůdce al-Káidy na Arabském poloostrově Násir Vahajší, který je dvojkou al-Káidy celosvětově, mluví k víc než stovce bojovníků, kdesi v Jemenu, a velmi tím riskuje," upozornil analytik CNN pro terorismus Paul Cruickshank. Korunní princ al-Káidy Násir Vahajší na videu nejevil nejmenší obavy o svou bezpečnost. "Musíme eliminovat kříž. Nositelem kříže je Amerika," prohlašuje.

"Hlavní problém s touhle skupinou je, že jejím členem je pyrotechnik, který dokáže nepozorovaně dostat bomby do letadel," uvedl analytik CNN pro národní bezpečnost Peter Bergen. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Snaha o narušení voleb? Nigerijský prezident slibuje tvrdé tresty

18.02.2019 21:42 Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dnes tvrdě varoval před pokusy jakkoli narušit prezidentské a…

Přijdou ničivé epidemie? Je třeba se připravit, zní z Británie

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama