Řádění Boko Haram nebere konce, teroristé unesli dva emíry

Abuja - Neznámí ozbrojenci dnes na severovýchodě Nigérie unesli dva tradiční islámské vládce. Informovala o tom agentura Reuters. Úřady se domnívají, že jde o akci teroristické organizace Boko Haram.

Přidejte svůj názor

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Povstalci prý vyvlekli emíra z Gwozy, Alhajiho Idrissa Timtu, a emíra z Uby, Alhajiho Ismailu Mamzu, z jejich vozů na silnici nedaleko města Zhur v jižní části státu Borno, který je baštou islamistů. Emírové byli prý na cestě na pohřeb. Armáda už prý na jejich záchranu vyslala do oblasti vojáky.

Tradiční nigerijští vládci odvozují své tituly od panovníků nezávislých států, které existovaly před vznikem moderní Nigérie. Ačkoli nemají žádnou formální moc, v mnoha případech si zachovali značný vliv a respekt mezi obyvatelstvem.

Boko Haram od roku 2009 převážně na severovýchodě země napadá s narůstající pravidelností nigerijskou policii, armádu, školy, církevní instituce a jiné civilní cíle. Za poslední desetiletí tak má na svědomí několik desítek tisíc obětí. Sekta čím dál tím více získává převahu nad ozbrojenými silami Nigérie a hrozí expanze do dalších oblasti. Aktivity Boko Haram v posledních letech způsobily úprk kolem 250 tisíc obyvatel ze svých domovů, což se v historii nigerijského státu nikdy předtím nestalo. 

Nigérie je téměř rovnoměrně rozdělená mezi muslimy na severu a křesťany na jihu. Na obou stranách jsou však křesťanské či muslimské menšiny, což způsobuje neshody mezi oběma etniky. Boko Haram neútočí na konkrétního nepřítele, nýbrž na toho, kdo odmítá jejich názory. Je jedno jestli je muslim, či křesťan. Přesto jsou útoky převážně namířené vůči křesťanům, což dokládá i fakt, že před zahájením útoků sekta vyzvala všechny křesťany k odchodu ze severu země, informuje cbap.cz.

Někteří experti zdůvodňují útoky Boko Haram hluboce zakořeněnou vládní korupcí, zneužíváním bezpečnostních sil a rozšiřující se regionální disparitou v již zbídačené zemi. V Nigérii se každým rokem prohlubuje propast mezi chudým a bohatým obyvatelstvem, která je způsobená ze značné části tím, že veškeré příjmy z těžby ropy získávají elity na úkor regionálního rozvoje.

Témata: Boko Haram | Nigérie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Snaha o narušení voleb? Nigerijský prezident slibuje tvrdé tresty

18.02.2019 21:42 Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dnes tvrdě varoval před pokusy jakkoli narušit prezidentské a…

Přijdou ničivé epidemie? Je třeba se připravit, zní z Británie

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama