Smrtící virus eboly v Česku? Odvezou vás do tajné nemocnice...

Abuja/Praha - Smrtící nákaza virem ebola dorazila do Nigérie, nejlidnatější země Afriky. Zemřel na ni muž z Libérie po příletu do Lagosu, potvrdilo v pátek podle agentury AFP nigerijské ministerstvo zdravotnictví. Úřady dnes uvedly všechny přístavy a letiště v zemi do stavu nejvyšší pohotovosti, aby zabránily šíření nákazy. Na ebolu zemřelo letos od února ve třech zemích západní Afriky již více než 600 lidí.

Ebola si již v západní Africe od února vyžádala přes 460 lidských životů a stále se šíří.

Čtyřicetiletý liberijský státní zaměstnanec přiletěl v úterý do Lagosu a když na letišti zkolaboval, vzaly ho úřady ihned od karantény spolu s těmi, s nimiž se mohl po cestě setkat. V pátek muž v karanténě zemřel, sdělil nigerijský ministr zdravotnictví Onyebuchi Chukwu.

Krevní vzorky zemřelého, které na ebolu testovala fakultní nemocnice lagoské univerzity, byly pozitivní, uvedli podle agentury AP vládní činitelé. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím definitivní výsledek testů nezná, řekl agentuře Reuters její mluvčí Paul Garwood.

"Všechny vstupy do Nigérie, včetně letišť, přístavů a pozemních hraničních přechodů, mají nejvyšší stupeň pohotovosti," řekl ministr Chukwu. Úřady nyní vyšetřují všechny, kdo se zesnulým mohli přijít do styku, dodal.

Nigérie má 170 milionů obyvatel a její obchodní metropole Lagos je s 20 miliony obyvatel největším městem Afriky. Tamní nemocnice ale trpí nedostatkem finančních prostředků i zdravotnického vybavení a odborníci již varovali, že zastavit případné propuknutí nákazy by byl v tomto městě těžký úkol. Situaci navíc komplikuje celostátní stávka lékařů. Trvá už od začátku měsíce a představitelé lékařské asociace, která za stávkou stojí, byli dnes svoláni, aby akci rychle ukončili.

Psali jsme:  

Inkubační doba eboly je většinou 3–10 dnů. Nemoc začíná jako chřipka - bolestmi svalů, kloubů, horečka. Pak virus začne rozkládat tkáně, na kůži vznikají krvavé skvrny a postupně selhávají funkce životně důležitých orgánů. Pacient umírá během několika dnů. Virus je po celou dobu vylučován kůží a všemi tekutinami. Kontakt s nemocným je velice riskantní.

"Účinná specifická léčba neexistuje. Dají se však léčit příznaky - snížit horečky, potlačit bolesti, nahradit ztráty krve, tlumit krvácení a projevy šoku, udržovat vnitřní rovnováha organizmu. To, že nemocní odmítnou hospitalizaci, je zlé i v tom, že se vyhnou izolaci a virus se může šířit dál," řekl pro server zena.centrum.cz doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. který se nedávno vrátil z mise International Humanity.

"Přenos např. v letadle klimatizací je velmi nepravděpodobný až nemožný. Velkým rizikem jsou však pohřební rituály, kdy podle místních tradic zemřelého rodina omývá," vysvětluje odborník.

"Civilní pacienti s příznaky neznámé infekce končí po příletu do Prahy většinou v nemocnici na Bulovce. Specializované centrum pro zvládnutí nejnebezpečnějších infekčních agens je v Těchoníně v Pardubickém kraji. Tam bylo v letech 2003-2007 přebudována bývalá vojenská nemocnice na speciální centrum pro zvlášť nebezpečné exotické infekce. Dosud byla využitá poměrně málo, zejména u vojáků po návratů z misí v zahraničí. Je to funkční zařízení financováno ze státního rozpočtu, kde je k dispozici vyškolený kvalifikovaný personál," říká Maďar.

A dodává: "To zařízení se oficiálně jmenuje Centrum biologické ochrany a je vybavené pro největší biologická rizika, jako je právě SARS nebo ebola. Tam je to jako v hollywoodském filmu - práce ve skafandrech, několik stupňů ochrany, pečlivá dekontaminace a podobně."

Témata: Ebola | Nigérie

Z Afriky se ozývá kritika Západu kvůli hromadění vakcín

09.09.2021 14:30 Bohaté země by měly raději poslat vakcíny do Afriky a pomoci jí bojovat proti covidu-19, a ne je…

U Káhiry se zřítil obytný dům, několik lidí zemřelo

09.09.2021 10:07 U Káhiry se zřítil čtyřpatrový obytný dům a v jeho troskách zemřeli nejméně tři lidé. Vyprošťovací…

Na severovýchodě Konga úřady ohlásily epidemii meningitidy

08.09.2021 11:02 Kongo ohlásilo na severovýchodě země epidemii meningitidy. Informovala o tom dnes Světová…

Ozbrojenci s mačetami v Kongu zabili nejméně 30 vesničanů, včetně dětí

06.09.2021 19:16 Bojovníci ozbrojení mačetami, holemi a palicemi ve východním Kongu zabili nejméně 30 vesničanů. S…

Převrat v Guineji: Armáda svrhla prezidenta Condého

06.09.2021 13:20 Guinea dnes po nedělním sesazení prezidenta Alphy Condého otevřela znovu vzdušné i pozemní hranice…

Jihoafrický prezident Zuma byl podmínečně propuštěn ze zdravotních důvodů

05.09.2021 17:55 Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma, který byl od 8. července uvězněn za pohrdání justicí, byl…

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

03.09.2021 20:38 Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko…

Španělé zmařili pokus 350 uprchlíků dostat se do enklávy Melilla

28.08.2021 16:35 Do španělské enklávy Melilla v Africe se dnes ráno pokusilo dostat 350 uprchlíků. Informoval o tom…

Německo poskytne 70 milionů dávek proticovidových vakcín Africe

28.08.2021 01:18 Německo tento rok poskytne africkým zemím až 70 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Řekla to v…

Očkování v Africe zrychlilo, vakcínu ale dostalo jen pár procent obyvatel

26.08.2021 16:54 empo očkování proti covidu-19 v afrických zemích se minulý týden výrazně zvýšilo. Řekla to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama