AFP: Koronavirus budí obavy v nigerijských táborech pro migranty, hrozí katastrofa

V uprchlickém táboře v Bakassi na severovýchodě Nigérie stojí lidé frontu před plastovým umyvadlem, které zde bylo narychlo umístěné ve snaze začít s hygienickými opatřeními v době koronavirového nebezpečí, popisuje agentura AFP. Bakassi je jeden z největších táborů, kde našli dočasné útočiště lidé vyhnaní z domovů kvůli konfliktu s povstaleckým hnutím Boko Haram, které má vazby na Islámský stát.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Uprchlíci
doporučujeme

V severovýchodní části Nigérie zmítané desetiletým konfliktem zatím nebyly případy koronaviru zaznamenány, jinde v zemi je však téměř 200 potvrzených případů, některé se vyskytly i blízko této ohrožené oblasti. Humanitární organizace a místní úřady varují, že pokud se virus rozšíří kolem Čadského jezera, kde se nacházejí přibližně dva miliony běženců, následky epidemie budou katastrofální.

Kvůli bojům mezi nigerijskou vládu a islamistickým uskupením Boko Haram žijí v okolí správního centra Maiduguri státu Borno stovky tisíc lidí namačkaných v táborech zřízených vládou nebo v provizorních přístřešcích postavených po celém Maiduguri. Pitná voda je zde vzácností, na mytí se používá horší voda, a i ta je luxusem, informuje agentura AFP.

V táboře Bakassi žije přibližně 30.000 lidí. Místní humanitární organizace sehnala hygienické potřeby, umístila zde provizorní umyvadla a vysvětluje, jak si správně mýt ruce. Lidé, kteří žijí v dočasných obydlích v ulicích Maiduguri, však přístup k těmto věcem nemají.

Půlka ze 700 zdravotních zařízení v oblasti byla v bojích zničena. V těch, které zbývají, chybějí zdravotníci i vybavení. "Místní zdravotní systém nedokáže virus zadržet ani zajistit péči o nakažené. Epidemie se tu bude šířit rychlostí požáru," varuje představitel OSN.

Oblast často postihují epidemie jiných nemocí, především cholery a meningitidy, na které lidé v táborech umírají. Zdravotníkům a humanitárním pracovníkům se však dosud dařilo bránit tomu, aby se zde tyto infekce nekontrolovatelně rozšířily, u koronaviru však mají obavy. Jeho možné rozšíření mezi uprchlíky vyvolává obavy i z toho důvodu, že lidé v táborech mají oslabenou imunitu kvůli nedostatku potravy a pitné vody.

I kdyby koronavirus oblast nezasáhl, humanitární organizace se obávají, že kvůli oslabení světového hospodářství se k uprchlíkům nedostane humanitární pomoc, na které v oblasti Čadského jezera závisí přibližně sedm milionů lidí. Nigérie uzavřela své hranice a zrušila všechny mezinárodní lety, humanitární pomoc však do země může nadále putovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soupeři bojující v Libyi chtějí jednat o příměří, budou rozhovory ve…

02.06.2020 13:32 Účastníci bojů v Libyi se dohodli na obnově rozhovorů o příměří. Oznámila to mise OSN v Libyi …

OSN byla nucena omezit pomoc v Jemenu

02.06.2020 08:49 Humanitární organizace působící v Jemenu naléhavě žádají o finanční podporu, aby mohly pokračovat…

Bomba rozmetala minibus, kterým jeli lidé na pohřeb. Nejméně 10 mrtvých

31.05.2020 12:23 Nejméně deset lidí dnes přišlo o život nedaleko somálské metropole Mogadiša při explozi výbušného…

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy