Africe hrozí kvůli pandemii sociální nepokoje

V důsledku opatření zavedených s cílem zabránit šíření pandemie nemoci covid-19 hrozí africkým státům nárůst sociálního napětí a nepokojů. Podle agentury DPA s tímto varováním přišly rozvojové organizace.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

"Covid-19 má schopnost způsobit nejen tisíce úmrtí, ale také rozpoutat hospodářskou a sociální zkázu. Její rozšíření do velkých (afrických) měst otevřelo novou frontu v našem boji proti viru," uvedla regionální ředitelka pro Afriku ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) Matshidiso Moetiová.

Nezisková organizace World Vision, jež se soustředí zejména na pomoc dětem, dnes varovala před důsledky pandemie pro kontinent. Ohroženo nemocemi či přímo smrtí je podle ní na 30 milionů afrických dětí. Zákazy vycházení, uzavírání obchodů, omezení cestování, jakož i menší množství posílaných peněz ze zahraničí podle organizace ztěžují mnoha lidem život a již nyní panuje zmatek ve fungování už tak přetížených zdravotnických systémů.

Německá rozvojová banka KfW se obává hluboké hospodářské recese v mnoha afrických zemích. V důsledku narušení výrobních a logistických řetězců je podle ní ohroženo zásobování základními potřebami. "Tento vývoj má potenciál nejen zvýšit inflaci, ale ohrozit i zásobování obyvatelstva," uvedl v dnes vydané studii expert KfW Tim Heinemann.

Mezinárodní měnový fond (MMF) již dříve varoval, že boj proti koronaviru hrozí v Africe drastickým zhoršením životních podmínek a že žádná země na kontinentu tohoto neblahého vývoje nezůstane ušetřena. Afrika proto podle MMF potřebuje pomoc mezinárodního společenství.

Koronavirová nákaza dorazila do Afriky v porovnání s dalšími regiony později, když ji sem zavlekli lidé vracející se z Evropy, Asie a Spojených států, kde již byla epidemie v plném proudu. Od té doby se koronavirus rozšířil po celém kontinentu. Podle serveru worldometers.info se dosud koronavirem v Africe nakazilo 23.207 lidí a 1131 jich s nemocí covid-19 zemřelo.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Súdánský premiér slíbil vyjasnění počtu obětí loňského masakru

03.06.2020 16:06 Súdánský premiér Abdalla Hamdúk dnes u příležitosti prvního výročí loňského krvavého potlačení…

Soupeři bojující v Libyi chtějí jednat o příměří, budou rozhovory ve…

02.06.2020 13:32 Účastníci bojů v Libyi se dohodli na obnově rozhovorů o příměří. Oznámila to mise OSN v Libyi …

OSN byla nucena omezit pomoc v Jemenu

02.06.2020 08:49 Humanitární organizace působící v Jemenu naléhavě žádají o finanční podporu, aby mohly pokračovat…

Bomba rozmetala minibus, kterým jeli lidé na pohřeb. Nejméně 10 mrtvých

31.05.2020 12:23 Nejméně deset lidí dnes přišlo o život nedaleko somálské metropole Mogadiša při explozi výbušného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy