Afriku sužují deště a záplavy, přes milion lidí v ohrožení

Záplavy vyvolané neobvykle silnými dešti ve východní Africe ohrožují více než milion lidí, uvedla dnes humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC). Region, zahrnující země jako je Keňa, Somálsko či Jižní Súdán, se navíc připravuje na příchod tropické bouře Kyarr, která může způsobit ještě větší krizi, píše agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Záplavy v Somálsku mají na svědomí několik mrtvých, podle humanitární organizace kvůli nim muselo své domovy opustit přes 180.000 lidí. Voda také poničila úrodu. "Pro hodně lidí jsou to nejhorší záplavy, jaké kdy zažili," uvedl jeden ze zástupců organizace Boj proti hladu (AAC), podle kterého se k některým obyvatelům kvůli zatopeným silnicím a mostům nedostanou potraviny.

"Situace je špatná a pomoc potřebujeme co nejdříve - dokud není pozdě," řekl Mohamed Hassad, jeden z tisíce lidí, kteří museli opustit svůj domov ve městě Beledweyne ve středním Somálsku.

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir tento týden kvůli záplavám vyhlásil stav nouze ve 27 okresech. Podle OSN se v zemi šíří nemoci a lidé v zatopených oblastech mají omezený přístup k lékařské péči. "Velice se obávám toho, jaké budou mít záplavy humanitární následky," vyjádřil se ke krizi koordinátor OSN pro Jižní Súdán Alain Noudehou. Stále mnoho obyvatel této země trpí akutní podvýživou následkem pětileté občanské války.

V Keni za poslední měsíc kvůli záplavám způsobenými vytrvalými dešti zahynulo 38 lidí, informoval vládní mluvčí, podle něhož jsou takto prudké deště v tuto roční dobu neobvyklé.

Očekává se, že déšť na východě Afriky vydrží ještě další čtyři až šest týdnů. Experti se domnívají, že bouře Kyarr, jež se ke kontinentu žene z Arabského moře, může části regionu zaplavit až dalším metrem vody. Některé země se přitom ještě nevzpamatovaly z předchozího období kritického sucha, uvádí IRC.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje před humanitární krizí v Burkině Faso

19.11.2019 18:58 Západoafrické země Burkina Faso, Mali a Niger jsou dějištěm prohlubující se humanitární krize,…

V Libyi zuří nové boje: Haftarova armáda zaútočila na přístav Misuráta

19.11.2019 13:38 Armáda libyjského maršála Chalífy Haftara dnes letadly zaútočila na přístav Misurátu. Mířila podle…

V bojích v Mali zemřelo 24 vojáků a 17 ozbrojenců

18.11.2019 22:59 Při útoku na armádní hlídku na severu Mali dnes zemřelo 24 malijských vojáků. Dalších 29…

Těžké boje v Burkině Faso. Armáda naháněla teroristy v lese, 32 mrtvých

17.11.2019 15:48 Vojáci v Burkině Faso při dvou operacích od pátku "zneškodnili" 32 lidí. Oznámil to dnes generální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama