Afriku sužují deště a záplavy, přes milion lidí v ohrožení

Záplavy vyvolané neobvykle silnými dešti ve východní Africe ohrožují více než milion lidí, uvedla dnes humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC). Region, zahrnující země jako je Keňa, Somálsko či Jižní Súdán, se navíc připravuje na příchod tropické bouře Kyarr, která může způsobit ještě větší krizi, píše agentura AP.

Záplavy v Somálsku mají na svědomí několik mrtvých, podle humanitární organizace kvůli nim muselo své domovy opustit přes 180.000 lidí. Voda také poničila úrodu. "Pro hodně lidí jsou to nejhorší záplavy, jaké kdy zažili," uvedl jeden ze zástupců organizace Boj proti hladu (AAC), podle kterého se k některým obyvatelům kvůli zatopeným silnicím a mostům nedostanou potraviny.

"Situace je špatná a pomoc potřebujeme co nejdříve - dokud není pozdě," řekl Mohamed Hassad, jeden z tisíce lidí, kteří museli opustit svůj domov ve městě Beledweyne ve středním Somálsku.

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir tento týden kvůli záplavám vyhlásil stav nouze ve 27 okresech. Podle OSN se v zemi šíří nemoci a lidé v zatopených oblastech mají omezený přístup k lékařské péči. "Velice se obávám toho, jaké budou mít záplavy humanitární následky," vyjádřil se ke krizi koordinátor OSN pro Jižní Súdán Alain Noudehou. Stále mnoho obyvatel této země trpí akutní podvýživou následkem pětileté občanské války.

V Keni za poslední měsíc kvůli záplavám způsobenými vytrvalými dešti zahynulo 38 lidí, informoval vládní mluvčí, podle něhož jsou takto prudké deště v tuto roční dobu neobvyklé.

Očekává se, že déšť na východě Afriky vydrží ještě další čtyři až šest týdnů. Experti se domnívají, že bouře Kyarr, jež se ke kontinentu žene z Arabského moře, může části regionu zaplavit až dalším metrem vody. Některé země se přitom ještě nevzpamatovaly z předchozího období kritického sucha, uvádí IRC.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Déšť Povodně Keňa Somálsko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 48 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy