Alžírsko protestuje proti konání prezidentských voleb, konat se mají zítra

Několik tisíc lidí dnes přišlo na demonstraci svolanou do centra Alžíru proti prezidentským volbám, které v zemi mají být už ve čtvrtek. Policisté davu bránili vejít do některých ulic a nad demonstranty přelétával vrtulník. Lidé volali heslo Zítra žádné volby.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alžírsko
doporučujeme

Alžířané, kteří demonstrují už od února, považují vyhlášení voleb za předčasné a za snahu udržet status quo. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil.

Demonstrace ale pokračovaly každý pátek i po jeho odchodu a před volbami jsou důraznější. Alžířané Butefliku považují jenom za jednoho ze zástupců mocenského aparátu, který se moci drží od 60. let. Chtějí ústavní reformu a až po ní volby. Ve čtvrtek se čeká u hlasování jen malá účast a opozice pravděpodobně odmítne výsledek uznat.

Armáda, která je hlavní složkou režimu, volby označuje za jediný způsob jak skoncovat s protesty a normalizovat poměry, připomněla agentura Reuters. O prezidentský úřad usiluje pět kandidátů a všichni jsou spojovaní s Buteflikou.

"Alžířané si přejí radikální změnu, jsou otrávení," řekl jeden z účastníků dnešního pochodu. Na hlavním náměstí, kde se protesty obvykle pořádají, lidé skandovali "Přineseme svobodu" či "Neustoupíme, zítra to budete buď vy, nebo my". Policisté zatkli asi 20 lidí a snažili se dav rozehnat, podle agentury AFP i pendreky. Lidé se ale odmítli hnout a chtějí na místě zůstat celou noc.

V Kabylsku na severu země zůstaly zavřeny téměř všechny obchody a vládní úřady. Lidé podpořili stávku vyhlášenou na podporu protestů proti volbám. Manifestace, jejichž účastníci žádali zrušení voleb, se konaly také v Tlemcenu na západě země, v Tízí-Uzú a v Kusantíně východně od metropole.

V Alžírsku platí zákaz dělat předvolební průzkumy, takže není jasné, kdo z kandidátů má největší naději na zvolení. Patří k nimi pětasedmdesátiletý bývalý premiér Alí Benflís, na jehož předvolebním shromáždění musela proti demonstrantům zasáhnout policie slzným plynem. O úřad má zájem také další z expremiérů Abdal Madžíd Tabbúni, který je o rok mladší než Benflís a do nedávna byl označován za favorita.

Teď za něj ale alžírská média považují šedesátiletého spisovatele a básníka Azzadína Míhúbího, který udržoval kontakty s Buteflikovým aparátem a byl v minulosti ministrem kultury. Další dva kandidáti jsou šestapadesátiletý Abdalazíz Belajd, který odešel z vládní Fronty národního osvobození a založil vlastní stranu, a o rok starší bývalý ministr cestovního ruchu Abdalkádir Benkrína.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodyně marockého krále dostala 15 let natvrdo, ukradla hodinky

25.01.2020 14:11 Soud v marocké metropoli Rabatu v noci na dnešek odsoudil 15 lidí k trestům odnětí svobody od čtyř…

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama