Alžírsko protestuje proti konání prezidentských voleb, konat se mají zítra

Několik tisíc lidí dnes přišlo na demonstraci svolanou do centra Alžíru proti prezidentským volbám, které v zemi mají být už ve čtvrtek. Policisté davu bránili vejít do některých ulic a nad demonstranty přelétával vrtulník. Lidé volali heslo Zítra žádné volby.

Alžířané, kteří demonstrují už od února, považují vyhlášení voleb za předčasné a za snahu udržet status quo. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil.

Demonstrace ale pokračovaly každý pátek i po jeho odchodu a před volbami jsou důraznější. Alžířané Butefliku považují jenom za jednoho ze zástupců mocenského aparátu, který se moci drží od 60. let. Chtějí ústavní reformu a až po ní volby. Ve čtvrtek se čeká u hlasování jen malá účast a opozice pravděpodobně odmítne výsledek uznat.

Armáda, která je hlavní složkou režimu, volby označuje za jediný způsob jak skoncovat s protesty a normalizovat poměry, připomněla agentura Reuters. O prezidentský úřad usiluje pět kandidátů a všichni jsou spojovaní s Buteflikou.

"Alžířané si přejí radikální změnu, jsou otrávení," řekl jeden z účastníků dnešního pochodu. Na hlavním náměstí, kde se protesty obvykle pořádají, lidé skandovali "Přineseme svobodu" či "Neustoupíme, zítra to budete buď vy, nebo my". Policisté zatkli asi 20 lidí a snažili se dav rozehnat, podle agentury AFP i pendreky. Lidé se ale odmítli hnout a chtějí na místě zůstat celou noc.

V Kabylsku na severu země zůstaly zavřeny téměř všechny obchody a vládní úřady. Lidé podpořili stávku vyhlášenou na podporu protestů proti volbám. Manifestace, jejichž účastníci žádali zrušení voleb, se konaly také v Tlemcenu na západě země, v Tízí-Uzú a v Kusantíně východně od metropole.

V Alžírsku platí zákaz dělat předvolební průzkumy, takže není jasné, kdo z kandidátů má největší naději na zvolení. Patří k nimi pětasedmdesátiletý bývalý premiér Alí Benflís, na jehož předvolebním shromáždění musela proti demonstrantům zasáhnout policie slzným plynem. O úřad má zájem také další z expremiérů Abdal Madžíd Tabbúni, který je o rok mladší než Benflís a do nedávna byl označován za favorita.

Teď za něj ale alžírská média považují šedesátiletého spisovatele a básníka Azzadína Míhúbího, který udržoval kontakty s Buteflikovým aparátem a byl v minulosti ministrem kultury. Další dva kandidáti jsou šestapadesátiletý Abdalazíz Belajd, který odešel z vládní Fronty národního osvobození a založil vlastní stranu, a o rok starší bývalý ministr cestovního ruchu Abdalkádir Benkrína.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Demonstrace

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Finsko: Moskva je nyní nepřítel č. 1 a proto roste vysoký plot na hranici

Finští pohraničníci vybaveni i běžkami monitorují východní hranici země, která představuje nejnovější a nejdelší hranici NATO s hlavním protivníkem Aliance, s Ruskem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy