BBC: Soupeření mezi IS a Al-Káidou se přesunulo do Sahelu

Vedení teroristické skupiny Islámský stát (IS) přiznalo spory a boje s konkurenční Al-Káidou působící v západní části africké oblasti Sahel, která se nachází jižně od Sahary. Boje se odehrávají hlavně v Mali a Burkině Faso. IS ve své detailní zprávě o situaci tvrdí, že jako první útoky zahájila skupina Džamáat nusrat al-islám val muslimín (JNIM- Skupina podporující islám a muslimy) napojená na Al-Káidu, která také začala v obou zemích s rozsáhlým náborem nových členů.

O konkurenčním boji mezi radikály v Sahelu informuje server BBC.

Islámský stát se dostal do křížku se skupinami podporovanými Al-Káidou už v minulosti na jiných místech - v Jemenu, Somálsku nebo Sýrii. Bojoval s nimi o vliv, členy i zdroje. V květnu vydal o situaci přehled ve svém týdeníku An-Naba a obsah se zásadně liší od předchozího tvrzení, podle nějž IS v Sahelu s Al-Káidou spolupracuje.

Jejich soupeření může ovlivnit operace radikálů proti místním i zahraničním armádám nasazeným v Sahelu, kde obě skupiny své akce v poslední době stupňují.

V nové zprávě stojí, že lidé Al-Káidy útočí na členy IS v Mali a Burkině Faso. JNIM na rozkaz svých velitelů od dubna shromáždila velký počet bojovníků s cílem útočit na IS. Tato skupina také blokuje dodávky pohonných hmot pro bojovníky IS a vězní místní obyvatele podezírané z podpory Islámského státu. Stupňování těchto nepřátelských akcí podle IS souvisí s operacemi proti IS vedenými africkými a francouzskými vojáky v Sahelu - JNIM situace využila k nepřátelským akcím proti IS.

JNIM podle zprávy souhlasila s tím, že bude jednat s malijskou vládou a uzavřela už mír s provládními i protivládními silami a kmeny v Mali. IS chtěl tuto ochotu JNIM k dialogu s vládou využít k propagandě, která měla oslabit pověst Al-Káidy.

Podle zprávy těžké boje obou táborů trvají od 17. dubna. Minulý týden se objevilo prohlášení připisované JNIM. Tvrdí se v něm, že Al-Káida rozhodně odmítla návrh IS na příměří podmíněné tím, že JNIM vyplatí odškodné za zabité bojovníky IS a propustí vězně této skupiny.

Nejnovější svědectví o bojích mezi IS a Al-Káidou jsou pouze další epizodou jejich soupeření a důvody jsou stále stejné: IS se domnívá, že Al-Káida není důrazná a odklání se od základních principů svaté války. Al-Káida naopak členy IS líčí jako krvelačné ultraextremisty, kteří porušují islámské právo šaría a poškozují jméno bojovníků svaté války.

IS na podporu svého názoru nedávno zveřejnil video, které obsahuje seznam důvodů, proč lze o Al-Káidě a jejích spojencích hovořit jako o odpadlících. IS tento materiál využil jako výzvu ke členům Al-Káidy, aby svou skupinu opustili a připojili se k IS.

Islámský stát také zintenzivnil slovní výpady proti odnoži Al-Káidy působící v Jemenu (AQAP). Obě skupiny tam spolu bojují od roku 2018. Al-Káida podle IS v Mali i Jemenu tajně spolupracuje se sekulárními nebo provládními skupinami a milicemi.

Spory má IS rovněž v Afghánistánu, kde bojuje proti tamnímu Tálibánu. Jeho mírové rozhovory s USA stejně jako ochotu JNIM jednat s vládou v Mali používá IS jako hlavní argument k oslabení pověsti obou skupin v naději, že tím získá bojovníky na svou stranu.

V Sahelu radikálové znásobili své útoky, což vedlo k vytvoření regionálních a mezinárodních aliancí a k vojenské kampani. JNIM se jeví jako jedna ze dvou nejnebezpečnějších odnoží Al-Káidy. Tou druhou je somálská skupina Šabáb.

IS působící v Sahelu si oficiálně říká Západoafrická provincie, ale známý je také pod názvem Islámský stát větší Sahary (ISGS). V Sahelu se rychle zabydlel, i když ke svým aktivitám se tam hlásí až od loňského března. Přihlásil se k množství útoků s velkým počtem obětí armád v Mali, Nigeru a Burkině Faso.

Soupeření a boj s Al-Káidou ovlivní schopnosti obou plánovat útoky proti místním armádám a jejich zahraničním spojencům. Podle zprávy IS jsou boje mezi oběma skupinami prudké a účastní se jich velký počet bojovníků. Dá se také soudit, že početní převahu má JNIM.

Jejich vzájemné soupeření poškozuje pověst obou skupin v regionu a oslabuje jejich schopnost naverbovat nové členy. Získat místní lidi jako spojence pro boj proti znepřáteleným radikálům je těžší než získat je k boji proti vládě nebo cizím vojákům.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Al-Káida Terorismus afrika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 8 hodinami

Masivní bezpečnostní operace, zákaz letadel, vzdušné taxíky. Francie se chystá na olympiádu

Během slavnostního zahájení olympijských her dne 26. července bude nad regionem Paříže po dobu šesti hodin uzavřena obloha v rámci rozsáhlé bezpečnostní operace. Oznámilo to vedení pařížských letišť, uvedla agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy