Bez nákazy koronaviru je posledních 19 zemí. OSN se obává vážné krize

Stále existují země, které nehlásí žádný případ koronaviru, přestože se počet nakažených po celém světě blíží k jednomu miliónu potvrzených případů. Více než 800 000 případů nemoci COVID-19 bylo potvrzeno ve 178 zemích a více než 38 000 lidí zemřelo, velká část v Evropě a v Americe.

Několik zemí má navzdory tomu stále jen jeden nebo dva případy, několik dokonce žádný případ nákazy neeviduje. Mezi tyto země patří například Jemen, Jižní Súdán, Vanuatu, Šalamounovy ostrovy a Tonga. Celkem zbývá 19 zemí, které nemají jediný případ nákazy koronavirem, všechny jsou v Asii, Africe nebo Oceánii.

Naopak v Evropě a v USA případy nakažení stále stoupají, například v New Yorku zemřelo v úterý 253 lidí. Guvernér Andrew Cuomo to nazval „ohromující“. "Je to hodně ztrát, hodně boleti, to je spousta slz a zármutku, který lidé z celého tohoto státu cítí," řekl guvernér na brífinku na Manhattanu.

Spojené království i Španělsko ohlásily v několika minulých dnech zatím největší počet úmrtí. Podle statistik ale počet uzdravených převládá, aktuálně jich je 178 836. Státní úředníci přesto očekávají, že počet úmrtí bude i nadále stoupat, protože propuknutí nemoci COVID-19 dosáhne svého předpokládaného vrcholu v nadcházejících týdnech.

Situace se ale horší i mimo Evropu a Ameriku. Například v Tichomoří se od minulého týdne podle serveru news.com.au zhoršila o více než 120 případů. Guam je ohniskem v regionu s 53 případy a dvěma úmrtími.

Since the outbreak of #COVID19, UNICEF has been supporting Pacific Island governments to help communities prepare and respond to the threat faced by the COVID-19 pandemic. Read more: https://t.co/Et4RjeE6rJ pic.twitter.com/J6tXjEhCW2

— UNICEF Pacific (@UNICEFPacific) March 30, 2020

Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poskytly vládám tichomořských ostrovů zásoby, včetně více než 170 000 základních lékařských a laboratorních pomůcek. Zástupce UNICEF Pacific Sheldon Yett řekl, že děti v Tichomoří jsou „skrytými oběťmi“ pandemie.

Ředitel Konference OSN obchodu a rozvoje, ředitel pro globalizaci a rozvojové strategie, Richard Kozul-Wright, uvedl, že zdravotní krize v mnoha rozvojových zemích teprve přijde.

"K této krizi dojde, protože tyto země byly výrazně oslabeny ekonomickými šokovými vlnami," řekl. "A to je ... velmi začarovaná kombinace hospodářské krize a zdravotní krize. Musíme tedy najít způsoby, jak posílit systém zdravotní péče a služby v rozvojových zemích a velmi rychle vybudovat odolnost v této oblasti," dodal.

OSN vyzvala k okamžitému propuštění politických vězňů ve válkou zpustošeném Jemenu, aby pomohla odvrátit celonárodní ohnisko COVID-19.

Analýza organizace CARE vyjmenovala 15 „vysoce rizikových zemí“, z nichž většina na Blízkém východě a v Africe - Sýrie, Irák, Jemen, Afghánistán, Somálsko, Súdán, Jižní Súdán, Konžská demokratická republika, Etiopie, Nigérie, Uganda, Středoafrická republika, Čad, Niger a Haiti.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy