Bez nákazy koronaviru je posledních 19 zemí. OSN se obává vážné krize

Stále existují země, které nehlásí žádný případ koronaviru, přestože se počet nakažených po celém světě blíží k jednomu miliónu potvrzených případů. Více než 800 000 případů nemoci COVID-19 bylo potvrzeno ve 178 zemích a více než 38 000 lidí zemřelo, velká část v Evropě a v Americe.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Několik zemí má navzdory tomu stále jen jeden nebo dva případy, několik dokonce žádný případ nákazy neeviduje. Mezi tyto země patří například Jemen, Jižní Súdán, Vanuatu, Šalamounovy ostrovy a Tonga. Celkem zbývá 19 zemí, které nemají jediný případ nákazy koronavirem, všechny jsou v Asii, Africe nebo Oceánii.

Naopak v Evropě a v USA případy nakažení stále stoupají, například v New Yorku zemřelo v úterý 253 lidí. Guvernér Andrew Cuomo to nazval „ohromující“. "Je to hodně ztrát, hodně boleti, to je spousta slz a zármutku, který lidé z celého tohoto státu cítí," řekl guvernér na brífinku na Manhattanu.

Spojené království i Španělsko ohlásily v několika minulých dnech zatím největší počet úmrtí. Podle statistik ale počet uzdravených převládá, aktuálně jich je 178 836. Státní úředníci přesto očekávají, že počet úmrtí bude i nadále stoupat, protože propuknutí nemoci COVID-19 dosáhne svého předpokládaného vrcholu v nadcházejících týdnech.

Situace se ale horší i mimo Evropu a Ameriku. Například v Tichomoří se od minulého týdne podle serveru news.com.au zhoršila o více než 120 případů. Guam je ohniskem v regionu s 53 případy a dvěma úmrtími.

Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poskytly vládám tichomořských ostrovů zásoby, včetně více než 170 000 základních lékařských a laboratorních pomůcek. Zástupce UNICEF Pacific Sheldon Yett řekl, že děti v Tichomoří jsou „skrytými oběťmi“ pandemie.

Ředitel Konference OSN obchodu a rozvoje, ředitel pro globalizaci a rozvojové strategie, Richard Kozul-Wright, uvedl, že zdravotní krize v mnoha rozvojových zemích teprve přijde.

"K této krizi dojde, protože tyto země byly výrazně oslabeny ekonomickými šokovými vlnami," řekl. "A to je ... velmi začarovaná kombinace hospodářské krize a zdravotní krize. Musíme tedy najít způsoby, jak posílit systém zdravotní péče a služby v rozvojových zemích a velmi rychle vybudovat odolnost v této oblasti," dodal.

OSN vyzvala k okamžitému propuštění politických vězňů ve válkou zpustošeném Jemenu, aby pomohla odvrátit celonárodní ohnisko COVID-19.

Analýza organizace CARE vyjmenovala 15 „vysoce rizikových zemí“, z nichž většina na Blízkém východě a v Africe - Sýrie, Irák, Jemen, Afghánistán, Somálsko, Súdán, Jižní Súdán, Konžská demokratická republika, Etiopie, Nigérie, Uganda, Středoafrická republika, Čad, Niger a Haiti.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soupeři bojující v Libyi chtějí jednat o příměří, budou rozhovory ve…

02.06.2020 13:32 Účastníci bojů v Libyi se dohodli na obnově rozhovorů o příměří. Oznámila to mise OSN v Libyi …

OSN byla nucena omezit pomoc v Jemenu

02.06.2020 08:49 Humanitární organizace působící v Jemenu naléhavě žádají o finanční podporu, aby mohly pokračovat…

Bomba rozmetala minibus, kterým jeli lidé na pohřeb. Nejméně 10 mrtvých

31.05.2020 12:23 Nejméně deset lidí dnes přišlo o život nedaleko somálské metropole Mogadiša při explozi výbušného…

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy