Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), s níž bojuje v už měsíc trvajícím konfliktu na severu země. Informovala o tom agentura Reuters.

Abiy Ahmed

Představitelé povstalecké TPLF ale uvedli, že jsou odhodlaní v bojích dál pokračovat. Kvůli ozbrojeným střetům se nepodařilo otevřít cesty pro přesun humanitární pomoci do Tigraje, uvedla OSN.

Tažení proti tigrajské vládě a jejím příznivcům zahájil etiopský premiér Abiy Ahmed před měsícem - 4. listopadu.

"Naše schopnost vzdoru bude záležet na podpoře, které se nám dostane od lidí," uvedl poradce vůdce TPLF Getachew Reda. Ten vyzval mladé lidi ve státě, aby bojovali proti etiopské armádě. Reda neupřesnil, kolik lidí v řadách příznivců tigrajské organizace bojuje, a jen uvedl, že "(povstalecká) armáda si vede velice dobře". Poradce také řekl, že ztráty v řadách etiopských jednotek dosahují desítek tisíců lidí. Podle TPLF se do bojích zapojila i sousedící Eritrea, která to však odmítá.

Podle etiopské armády velká většina představitelů TPLF byla zajata či zabita. O víkendu armáda oznámila, že vstoupila do hlavního města státu Tigraje Mekele, kde žije zhruba půl milionu lidí. Ve středu etiopská státní televize odvysílala první záběry z Mekele od začátku bojů.

Na svobodě však zůstává vůdce TPLF Debretsion Gebremichael, který označil vyjádření armády za "zbožné přání". Podle něj se v Mekele uskutečnily protesty proti armádě a etiopské vládě.

Ani podle eurokomisaře pro krizové řízení Janeze Lenarčiče, který dnes navštívil tábory etiopských uprchlíků v Súdánu, není krize na severu Etiopie u konce. "Tento problém nemá vojenské řešení, jeho podstata je převážně politická," uvedl eurokomisař a vyzval k zastavení násilí.

Pokračující střety ztížily otevření cest pro dodávku humanitární pomoci obyvatelům státu na severu Etiopie. Na otevření koridorů se dohodla etiopská vláda s OSN ve středu. "Musíme mít podobnou dohodu se všemi stranami v konfliktu, abychom si zajistili volný a nepodmíněný přístup do Tigraje," uvedl dnes mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Saviano Abreu.

Kvůli bojům se na severu Etiopie prohloubila humanitární krize. Podle humanitárních organizací potřebují potravinovou a jinou pomoc alespoň dva miliony lidí, což je třetina všech obyvatel Tigraje. Od listopadu opustil svůj domov zhruba jeden milion lidí, z nichž 47.000 uprchlo do sousedního Súdánu. Humanitární pracovníci mají také obavy, v jakém stavu se nachází tábory na hranicích s Eritreou, kde žije téměř 100.000 Eritrejců.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér Abiy Ahmed vyslal armádu. Etiopská vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Zahraniční média opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Namibie pozastavila očkování ruskou vakcínou Sputnik V kvůli obavám o…

23.10.2021 20:35 Namibie pozastavila očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Oznámilo to dnes namibijské…

Tunisku došla trpělivost. Zavádí povinné očkování proti covidu

23.10.2021 07:52 Tunisko zavádí pro obyvatele i zahraniční návštěvníky povinnost být očkován proti covidu-19 při…

Ruský Sputnik V nechtějí ani v Jižní Africe

19.10.2021 21:54 Jihoafrický lékový regulátor SAHPRA odmítl registrovat ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V.…

Středomořím otřáslo silné zemětřesení, bylo cítit v Egyptě i v Řecku

19.10.2021 09:20 Východní Středomoří dnes postihlo zemětřesení. V Egyptě byly otřesy ráno citelné v Káhiře a dalších…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Skutečný počet nakažených může být výrazně vyšší. V Africe se odhalí jen…

15.10.2021 08:21 Počty nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Africe jsou podle nové studie Světové zdravotnické…

Ve Kongu začali očkovat na ebolu kvůli úmrtí dítěte

13.10.2021 19:48 Ve východním Kongu začalo očkování proti ebole, protože se prokázalo, že na toto vysoce infekční…

V Kongu se objevil nový případ eboly

09.10.2021 10:38 V Kongu se objevil nový případ životu nebezpečné nemoci ebola. Nákazu zaznamenali v provincii…

První vakcína proti malárii schválena. WHO nabádá k velké očkovací akci…

07.10.2021 09:28 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) podpořila masivní očkování první schválenou vakcínou proti…

Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií

04.10.2021 08:20 Ozbrojenci z islamistické teroristické skupiny Boko Haram získali kontrolu nad řadou vesnic v…

Související:

Právě se děje

reklama