Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), s níž bojuje v už měsíc trvajícím konfliktu na severu země. Informovala o tom agentura Reuters.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Představitelé povstalecké TPLF ale uvedli, že jsou odhodlaní v bojích dál pokračovat. Kvůli ozbrojeným střetům se nepodařilo otevřít cesty pro přesun humanitární pomoci do Tigraje, uvedla OSN.

Tažení proti tigrajské vládě a jejím příznivcům zahájil etiopský premiér Abiy Ahmed před měsícem - 4. listopadu.

"Naše schopnost vzdoru bude záležet na podpoře, které se nám dostane od lidí," uvedl poradce vůdce TPLF Getachew Reda. Ten vyzval mladé lidi ve státě, aby bojovali proti etiopské armádě. Reda neupřesnil, kolik lidí v řadách příznivců tigrajské organizace bojuje, a jen uvedl, že "(povstalecká) armáda si vede velice dobře". Poradce také řekl, že ztráty v řadách etiopských jednotek dosahují desítek tisíců lidí. Podle TPLF se do bojích zapojila i sousedící Eritrea, která to však odmítá.

Podle etiopské armády velká většina představitelů TPLF byla zajata či zabita. O víkendu armáda oznámila, že vstoupila do hlavního města státu Tigraje Mekele, kde žije zhruba půl milionu lidí. Ve středu etiopská státní televize odvysílala první záběry z Mekele od začátku bojů.

Na svobodě však zůstává vůdce TPLF Debretsion Gebremichael, který označil vyjádření armády za "zbožné přání". Podle něj se v Mekele uskutečnily protesty proti armádě a etiopské vládě.

Ani podle eurokomisaře pro krizové řízení Janeze Lenarčiče, který dnes navštívil tábory etiopských uprchlíků v Súdánu, není krize na severu Etiopie u konce. "Tento problém nemá vojenské řešení, jeho podstata je převážně politická," uvedl eurokomisař a vyzval k zastavení násilí.

Pokračující střety ztížily otevření cest pro dodávku humanitární pomoci obyvatelům státu na severu Etiopie. Na otevření koridorů se dohodla etiopská vláda s OSN ve středu. "Musíme mít podobnou dohodu se všemi stranami v konfliktu, abychom si zajistili volný a nepodmíněný přístup do Tigraje," uvedl dnes mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Saviano Abreu.

Kvůli bojům se na severu Etiopie prohloubila humanitární krize. Podle humanitárních organizací potřebují potravinovou a jinou pomoc alespoň dva miliony lidí, což je třetina všech obyvatel Tigraje. Od listopadu opustil svůj domov zhruba jeden milion lidí, z nichž 47.000 uprchlo do sousedního Súdánu. Humanitární pracovníci mají také obavy, v jakém stavu se nachází tábory na hranicích s Eritreou, kde žije téměř 100.000 Eritrejců.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér Abiy Ahmed vyslal armádu. Etiopská vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Zahraniční média opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama