Boje v Mosambiku vyhnaly z domovů přes půl milionu lidí, islamisté okupují několik měst

Útoky ozbrojenců v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku vyhnaly z domovů přes 570.000 lidí z celkem 21 milionů obyvatel. Podle agentury Reuters to dnes v televizním projevu oznámil prezident Filipe Nyusi. Slíbil také porazit povstalce, jejichž útoky se od chvíle, co se loni přihlásili k Islámskému státu, stále stupňují co do počtu i intenzity.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Budeme nadále poskytovat humanitární pomoc obětem teroristů. Tyto činy přinutily uprchnout 570.000 lidí a ti nyní pláčou a chtějí se dostat zpět do svých zničených domovů," řekl prezident Nyusi v projevu. Uvedl také, že Mosambik dostal nabídku pomoci s bojem proti terorismu ze "ze všech koutů světa". Vláda hodlá i nadále "cvičit a zbrojit naši armádu k boji," cituje prezidenta Reuters.

V oblasti Cabo Delgado jsou rozsáhlé zásoby zemního plynu, Reuters jejich cenu odhaduje na 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). V posledních měsících se ozbrojencům podařilo obsadit několik měst.

zdroj: YouTube

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN tento týden uvedla, že region podle jejích odhadů opustilo 424.000 lidí. Většina z nich se uchýlila do sousedních oblastí, ale IOM varovala, že konflikt by se mohl rozšířit i za hranice Mosambiku. Mosambik a Tanzanie již na konci listopadu spojili síly v boji proti islámským radikálům, kteří působí na severu Mosambiku, napsal mosambický státní list Noticias. V rámci této společné operace bude z Tanzanie vyhoštěno až 500 radikálů.

Útoky povstalců v provincii Cabo Delgado trvají od roku 2017, velká část povstalců se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát. Podle lidskoprávních organizací při bojích zahynulo přes 2000 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Jedna z nejbrutálnějších akcí radikálů se uskutečnila na začátku listopadu, kdy islamisté při útoku na vesnice sťali na fotbalovém hřišti přes 50 lidí a jejich těla rozsekali.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama