Boje v Mosambiku vyhnaly z domovů přes půl milionu lidí, islamisté okupují několik měst

Útoky ozbrojenců v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku vyhnaly z domovů přes 570.000 lidí z celkem 21 milionů obyvatel. Podle agentury Reuters to dnes v televizním projevu oznámil prezident Filipe Nyusi. Slíbil také porazit povstalce, jejichž útoky se od chvíle, co se loni přihlásili k Islámskému státu, stále stupňují co do počtu i intenzity.

"Budeme nadále poskytovat humanitární pomoc obětem teroristů. Tyto činy přinutily uprchnout 570.000 lidí a ti nyní pláčou a chtějí se dostat zpět do svých zničených domovů," řekl prezident Nyusi v projevu. Uvedl také, že Mosambik dostal nabídku pomoci s bojem proti terorismu ze "ze všech koutů světa". Vláda hodlá i nadále "cvičit a zbrojit naši armádu k boji," cituje prezidenta Reuters.

V oblasti Cabo Delgado jsou rozsáhlé zásoby zemního plynu, Reuters jejich cenu odhaduje na 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). V posledních měsících se ozbrojencům podařilo obsadit několik měst.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN tento týden uvedla, že region podle jejích odhadů opustilo 424.000 lidí. Většina z nich se uchýlila do sousedních oblastí, ale IOM varovala, že konflikt by se mohl rozšířit i za hranice Mosambiku. Mosambik a Tanzanie již na konci listopadu spojili síly v boji proti islámským radikálům, kteří působí na severu Mosambiku, napsal mosambický státní list Noticias. V rámci této společné operace bude z Tanzanie vyhoštěno až 500 radikálů.

Útoky povstalců v provincii Cabo Delgado trvají od roku 2017, velká část povstalců se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát. Podle lidskoprávních organizací při bojích zahynulo přes 2000 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Jedna z nejbrutálnějších akcí radikálů se uskutečnila na začátku listopadu, kdy islamisté při útoku na vesnice sťali na fotbalovém hřišti přes 50 lidí a jejich těla rozsekali.

Související

Moře, ilustrační foto

Záchranné čluny ze skotských trajektů čekají na turisty v Africe

Skotská firma CalMac provozující trajekty mezi ostrovy u skotské pevniny si pořídila modernější záchranné čluny. Zbavuje se proto těch starých a některé prodala Mosambiku, kde po úpravě počkají na turisty, kteří se tam vrátí, až odezní epidemie koronaviru. Nabídnou komfort i soukromí v oblasti, kde svítí slunce a panuje klid.

Více souvisejících

Mozambik uprchlíci Filipe Nyusi Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Terorismus humanitární krize Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy