Budoucnost Libye? Putin a Erdogan o ní mají jasno

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes v Istanbulu společně vyzvali k příměří v Libyi, které by začalo v neděli v poledne. Severoafrickou zemí zmítají boje mezi vojskem polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže. O prohlášení turecké prezidentské kanceláře informovala AFP. Podporu mírovému řešení dnes slíbila také Evropská unie.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)
doporučujeme

"Vyzýváme obě válčící strany v Libyi, aby 12. ledna ve 12:00 zastavily násilí a vyhlásily trvalé příměří," píše se v dokumentu vydaném po dvoustranné schůzce obou státníků, která se konala v Istanbulu na okraj slavnostního otevření plynovodu TurkStream.

Shodli se, že by se zástupci Haftarových a Sarrádžových sil měli sejít k jednání "s cílem ukončit utrpení libyjského lidu". Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám začínají pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky, které ovládají východ země, minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.

Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.

Kvůli napjaté situaci v Libyi se dnes v Bruselu Sarrádž setkal s šéfem unijní diplomacie Josepem Borellem, německým ministrem zahraničí Heikem Maasem a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

V návaznosti na jednání dnes Michel jako předseda Evropské rady, tedy vrcholného orgánu EU, v prohlášení slíbil Sarrádžovi evropskou pomoc s mírovým řešením konfliktu a uvítal mezinárodní konferenci, která je pod záštitou OSN plánována tento měsíc v Berlíně.

"Chceme zabránit tomu, aby se Libye stala dějištěm (takzvaných) zástupných válek. A také tomu, aby Libye stala druhou Sýrií," uvedl po setkání Maas, který se už v úterý účastnil mimořádného jednání představitelů Británie, Francie a Itálie ohledně libyjského konfliktu.

Na neohlášenou schůzi s italským premiérem Giuseppem Contem dnes do Říma přicestoval Haftar. Podle agentury Reuters, která se odvolala na nejmenovaného italského vládního úředníka, se měl Conte večer sejít také se Sarrádžem, který ale nakonec do Říma nepřijel.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

19.01.2020 21:46 Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama