Covid-19 zasáhl střední třídu v Africe. Milionům lidí hrozí extrémní chudoba

Od Keni po Nigérii, od Jihoafrické republiky po Rwandu: kvůli pandemii covidu-19 přicházejí o obživu lidé, kteří byli dříve ve stabilní ekonomické situaci a kteří přispívali k hospodářskému růstu Afriky, napsal americký list The New York Times.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

James Gichina před 15 lety začínal jako řidič a převážel lidi z letiště. Pak se z něj stal průvodce na safari a později si s pomocí půjček z banky koupil dvě dodávky, kterými vozil turisty. Jeho zákazníky byli stejně jako on členové rostoucí africké střední třídy - bankéři z Nigérie, podnikatelé z technologické branže z Jihoafrické republiky, nebo jeho krajané z Keni, kteří si konečně mohli dovolit výlety za krásami přírody ve své zemi.

Když se ale kvůli pandemii covidu-19 zhroutil turistický ruch, Gichina ze svého minibusu odmontoval sedačku a začal ji využívat při prodeji vajíček a zeleniny. Za to, co teď vydělá, má problém zaplatit nájem, jídlo i poslat svého devítiletého syna do školy. "Tvrdě jsme pracovali, aby se nám žilo lépe," říká tento 35letý muž o sobě a svých kolezích z turistického ruchu. Teď podle něj nemají nic.

Odborníci Světové banky (SB) dle listu The New York Times varují, že kvůli pandemii hrozí, že až 58 milionů obyvatel Afriky se propadne do extrémní chudoby. Ale v ohrožení se ocitl i jeden z největších úspěchů tohoto kontinentu posledních let: rostoucí střední třída. Ta v uplynulé dekádě sehrála klíčovou roli v rozvoji kontinentu. Noví majitelé firem a podnikatelé stáli za vznikem pracovních míst, díky kterým se zlepšila i situace jiných. Vzdělané rodiny a mladí lidé s penězi navíc stojí za růstem poptávky po spotřebním zboží, výzvami k demokratickým reformám a úsilí o zlepšení školství a zdravotnictví.

Asi 170 milionů z celkových zhruba 1,3 miliardy obyvatel Afriky se počítá mezi střední třídu, ale kolem osmi milionům z nich kvůli koronavirové krizi a následnému hospodářskému propadu hrozí chudoba, varuje výzkumná organizace World Data Lab.

Jde o krok zpět, který kontinent může pociťovat celá nadcházející léta. Podle některých odhadů se africká střední třída za posledních 30 let trojnásobně rozrostla díky možnostem, jaké nabízí například technologický sektor, výroba nebo turistika. Nyní ale tento region poprvé za 25 let čelí hospodářské recesi. Rostoucí střední třída byla "klíčová pro budoucí ekonomické vyhlídky afrických zemí", říká Landry Signé z Centra afrických studí na americké Stanfordově univerzitě. Pandemie covidu-19 podle něho zmaří sny africké střední třídy.

Propad pociťuje také střední třída v Nigérii. Kvůli pandemii klesly příjmy z ropy, v zemi roste nezaměstnanost a její hospodářství se dostalo do recese, jež by podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) mohla trvat do příštího roku. Poptávka po zboží a službách vyschla, což přivedlo do potíží drobné podnikatele a malé firmy závislé na stabilním příjmu. Biola Kazeem založil agenturu pro sportovní marketing před šesti lety, kdy spojil svoji vášeň pro sport se znalostmi, které mu dalo studium oboru komunikace. Ale s tím, jak byly sportovní akce zrušeny či odloženy, přišel o 70 procent zakázek a polovině ze svých jedenácti zaměstnanců musel dát neplacené volno. I když si dokázal poradit s těžkostmi v začátcích podnikání, "na něco takového jsme naprosto nebyli připraveni," přiznává.

World Data Lab definuje střední třídu v Africe jako domácnost, kde každý její člen denně utratí mezi jedenácti a 110 dolary (zhruba od 262 do 2600 Kč). Její příslušníky od chudých odlišuje to, že mají stálý příjem.

Pandemie ohrožuje i branže, které se s podporou místních vlád teprve rodí. Například Rwanda podporuje textilní a módní průmysl ve snaze omezit dovoz použitého oblečení ze Spojených států a rozjet výrobu. Třicetiletý Matthew Rugamba v roce 2011 založil značku House of Tayo, která patří mezi špičku na rwandské módní scéně. Ale kvůli opatřením, jež kvůli šíření koronaviru zavedly rwandské úřady, musel svůj obchod zavřít. Když ho zase otevřel, nepřišli skoro žádní zákazníci.

I když se přeorientoval na výrobu masek a rozjel zásilkovou službu, obchod se na původní úroveň nevrátil. "Dostali jsme se do situace, kdy si lidé cenili toho, co děláme," říká. Nyní si ale dělá starosti, zda jeho značka, do jejíhož budování investoval devět let života, vydrží do dalšího dne.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Ve východní Africe umírá hlady člověk každých 48 vteřin

18.05.2022 09:32 V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Ve své…

Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů…

06.05.2022 16:07 Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů koronavirové nákazy. Denní…

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

05.05.2022 10:39 Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto…

V JAR mají novou vlnu koronaviru, stojí za ní dvě subvarianty omikronu

04.05.2022 18:45 Za pátou vlnou koronavirových nákaz v Jihoafrické republice stojí dvě nové subvarianty omikronu BA…

Pátá vlna covidu v Jihoafrické republice začíná dříve, než se očekávalo

29.04.2022 13:30 Pátá vlna koronavirových nákaz v Jihoafrické republice možná začíná dříve, než se očekávalo. V…

V Africe znovu přibývá případů covidu-19

28.04.2022 16:14 Afrika zaznamenává růst nákaz koronavirem, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice, kde se…

V Zimbabwe při nehodě autobusu přišlo o život 35 lidí

15.04.2022 11:55 V Zimbabwe při nehodě autobusu s věřícími přišlo o život 35 lidí a 71 osob se zranilo. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

reklama