COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence, píše agentura AP

Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na hrozbu, ale zároveň i příležitost získat nové stoupence a udeřit pak důrazněji než dříve. Svědčí o tom reakce těchto skupin, o nichž napsala agentura AP.

Islámský stát
doporučujeme

Teroristé koronavirus často označují za trest namířený na nemuslimy. Al-Káida jim ve svém úterním vzkazu doporučila, aby využili čas trávený v karanténě k poučení se o islámu. IS ve svém březnovém doporučení vyzval stoupence, aby neměli slitování a útočili i v této krizové době, upozorňuje agentura AP.

Mezinárodní krizová skupina (ICG) tento týden upozornila, že pandemie nemoci COVID-19 ovlivňuje globální solidaritu, která je klíčová pro boj proti extremistům, "což stoupencům svaté války umožňuje lépe se připravit na teroristické útoky".

Analytici si nejsou jistí, zda lze už některé z teroristických útoků z minulých dní považovat za využití krize kolem koronaviru. Pozastavují se ale například nad útokem z konce března. Islámští extremisté při něm v Čadu, který se významně podílí na africkém boji proti terorismu, u hranice s Nigérií a Nigerem zabili 92 vojáků. Dva egyptští armádní představitelé poukázali na březnový nárůst útoků IS na severu Sinajského poloostrova.

V Sýrii a Iráku, kde IS působil od roku 2014, sice žádné nové útoky této organizace nezaznamenali, ale epidemie přinutila koalici vedenou Spojenými státy zastavit výcvik v Iráku a začít stahovat část vojáků. Stažení, které se týká i Britů a vojáků dalších zemí, otevírá prostor extremistům.

Americké síly se přeskupují i v Africe, což je špatné pro krizové oblasti jako Somálsko nebo okolí Čadského jezera. Mluvčí velitelství amerických sil v Africe Christina Gibsonová řekla, že se přizpůsobuje velikost i rozmístění sil tak, aby "byla zajištěna bezpečnost a ochrana vojska USA i partnerů". USA mají v Africe asi 5200 vojáků.

I když se potvrdila nákaza koronavirem u čtyř francouzských vojáků z africké mise, francouzské ministerstvo obrany oznámilo, že to armádní úkol neovlivní. Francie má v západní Africe 5100 vojáků.

Armáda v Nigérii, která bojuje proti extremistům z Boko Haram i odnoži IS, kvůli epidemii pozastavila své aktivity včetně výcviku. Z uniklého písemného armádního sdělení vyplývá, že armádní automobily bude možné využít při hromadných pohřbech nebo převozu nemocných do nemocnic.

Protiteroristický poradce Laith Alkhouri upozornil, že se teroristé v západní Africe nemusí zaměřovat jen na bezpečnostní síly, ale také na špatně střežené věznice. Zneužijí pandemii i k obviňování vlád, aby získali obyvatele na svou stranu.

Některé skupiny ale jeví zájem o to, jak epidemii zvládat. Například somálská skupina Šabáb navázaná na Al-Káidu v březnu pořádala pětidenní rokování o koronaviru. V prohlášení pak uvedla, že se jedná o naléhavou hrozbu, která se týká i muslimů. Její mluvčí se ale nevyslovil k otázce, zda skupina uposlechne výzvu OSN k ukončení bojů a zda umožní zdravotníkům přístup na území, které kontroluje.

Afghánský Tálibán zveřejnil instruktážní video se záběry na své lidi rozdávající roušky a mýdlo. Ujistil, že humanitární pracovníky i zdravotníky nechá svým územím projít.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámské milice zaútočily na věznici v Kongu, utekly stovky trestanců

20.10.2020 15:03 Aktualizováno Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga dnes ozbrojenci pomohli k útěku stovkám…

Kongo dostalo pod kontrolu 11. vlnu epidemie eboly, oznámil expert

17.10.2020 15:32 Kongo dnes oznámilo, že dostalo pod kontrolu už jedenáctou epidemii eboly. Od června při ní zemřelo…

Rusko posiluje vojenskou přítomnost ve Středoafrické republice

16.10.2020 13:53 Rusko posiluje svou vojenskou spolupráci se Středoafrickou republikou. Informuje o tom dnes…

Kilimandžáro je v plamenech. Do hašení požáru se zapojí vrtulníky a letadla

15.10.2020 14:19 Helikoptéry a letadla pomohou v Tanzanii bojovat s požárem, který vypukl na tamní nejvyšší hoře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama